Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Fațada unui bloc de pe Bulevardul Republicii nr. 4 a prins culoare printr-o nouă lucrare murală de mari dimensiuni, semnată de cunoscutul artist italian Millo, unul dintre cei mai apreciați artiști de street art din lume!

Este prima sa intervenție artistică în România, iar tema aleasă – „Încredere“ – vorbește despre colaborare, empatie și renașterea comunității reșițene. Artistul a lucrat aproape două săptămâni la Reșița, realizând o pictură care, potrivit declarațiilor sale, simbolizează eforturile de redefinire ale orașului și importanța încrederii între oameni. Și asta în ciuda condițiilor meteo dificile. „Sunt încântat că am finalizat prima mea operă de artă în România, mai exact în orașul Reșița. Am avut un sentiment clar că orașul trece printr-o trezire culturală. Lucrul la fațade atât de mari și impunătoare este întotdeauna o provocare stimulantă. Deși condițiile meteorologice nu au fost cele mai favorabile de data aceasta, am reușit să lucrez în siguranță și, luându-mi câteva zile în plus, am dus cu succes lucrarea la bun sfârșit. Sper sincer că aceasta va fi una dintre lucrările care, în viitor, vor face parte dintr-o serie mai amplă de picturi murale capabile nu doar să aducă arta în oraș, ci și să-l transforme într-un potențial centru pentru muralismul românesc.“, a transmis Millo.

„Millo a vrut să vorbească despre eforturile de renaștere ale orașului, despre ideea că e nevoie de empatie, curaj, colaborare și încredere între membrii comunității. Orice efort de redefinire este dificil, se face cu sacrificii, dar rezultatele sunt mai bune atunci când există încredere între reșițeni.“, a declarat și Dorinel Hotnogu, consilierul cultural al Primăriei. Acesta a precizat că artistul italian este „un creator empatic, conectat la ce se întâmplă în lume“, cu lucrări în metropole precum New York, Tokyo, Milano, dar și în zone marcate de conflict, precum Gaza, Kiev sau Priștina. „Millo a înțeles eforturile noastre de a redefini Reșița și a vrut să participe la acest proces. Fiecare lucrare de acest fel are o poveste, iar aceasta vorbește despre încredere și renaștere.“, a adăugat Hotnogu.

Noua pictură se alătură celor 21 de lucrări murale deja existente în oraș, semnate de artiști internaționali precum Paula Delfin (Mexic), Brothers of Light (Israel), Ino (Grecia) sau Mateus Bailon (Brazilia), cel din urmă pictând, Pro Bono“, Turnul de apă de la stația de epurare de la Câlnic, dar și de creatori locali precum Marian Truțulescu. Onorariul primit de Millo pentru lucrarea din Reșița a fost de 7.000 de euro, artistul suportând din propriul buget costurile de transport și cazare pentru asistentul său, David, din Spania. „Trebuie spus că în România nu am primit nicio ofertă sub 12.000 de euro pentru un perete de 10 etaje, deci efortul lui Millo de a veni aici a fost unul simbolic și generos.“, a subliniat consilierul cultural. Coordonatorul a anunțat și intenția de a relua tururile ghidate dedicate artei murale din Reșița: „Cred că inaugurarea aceasta e un bun prilej ca, în funcție de vreme, să facem tururi cu bicicleta pentru toți cei care vor să redescopere lucrările murale din oraș.“

Primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, a salutat inaugurarea lucrării, descriind-o drept un simbol al renașterii culturale și al speranței. „Artistul italian Millo, unul dintre cei mai apreciați artiști de street art din lume, a finalizat o lucrare murală de mari dimensiuni chiar aici, în orașul nostru. Este prima sa lucrare din România, iar această premieră aduce Reșița mai aproape de a deveni un centru de exprimare artistică pentru creatori internaționali și locali. Lucrarea ilustrează doi tineri care execută un exercițiu în tandem – simbol al încrederii, colaborării și renașterii culturale pe care o trăim noi, reșițenii. Orice proces de reconstrucție este dificil, dar numai împreună, ca o comunitate unită, putem reuși.“, a transmis edilul. Primarul a mai subliniat că fiecare nouă lucrare de artă urbană înviorează orașul și contribuie la transformarea Reșiței într-un loc mai deschis, mai creativ și mai atractiv pentru locuitori și turiști.

JCS-Denis Dutca

Adaugă comentariu