Caraş-Severin, Romania

Miercuri, 15 august 2007, va avea loc deschiderea celei de-a cincea ediţii a Taberei Internaţionale de Sculptură, organizată în parcul Teiuş.

În acest an vor fi prezenţi cinci sculptori, din Austria, Serbia, Germania şi România. Tabăra va dura o lună de zile, urmând ca în cadrul Zilelor Cetăţii, în luna septembrie, să fie făcut vernisajul expoziţiei.

Pentru susţinerea acţiunii culturale, de la bugetul local a fost alocată suma de 50.000 de lei, bani ce vor acoperi plata artiştilor, cheltuielile pentru asigurarea mesei şi cazării acestora, etc.

Tot din aceşti bani va fi cumpărat şi lemnul necesar pentru realizarea sculpturilor, esenţele pentru care s-a optat în acest an fiind gorunul şi stejarul. Ioan Cojocariu, directorul Casei Municipale de Cultură „George Suru“, ne-a declarat că, odată cu ediţia din acest an, se va încheia şi ciclul de sculpturi în lemn.

Începând cu ediţia viitoare, în cadrul Taberei de Sculptură vor fi realizate lucrări în alte materiale: piatră, marmură, etc. Şi lucrările din acest an vor intra în patrimoniul municipiului.

Iulius Pîrvu

[email protected]