Conferinţa a reunit aproximativ 160 de participanţi din 40 de state.
Principalul scop al delegaţiei Consiliului Judeţean a fost acela de a demara procedurile în vederea organizării la Reşiţa a unei conferinţe europene pe tema „Contribuţia universităţilor europene la dezvoltarea regională şi locală“.
Oportunitatea organizării la Reşiţa a conferinţei este generată de buna colaborare existentă între Universitatea „Eftimie Murgu“ Reşiţa şi Universitatea de „Ştiinţe Aplicate“ din Gelsenkirchen, Germania.
Nina Curiţa
