El le-au spus jandarmilor că s-a săturat de zgribulit şi a recurs la furt, căci nu şi-a procurat din timp lemne pentru încălzire.
În aceeaşi noapte, jandarmii au mai prins trei tineri din Găvojdia, care terminaseră operaţiunea de tăiere ilegală a arborilor şi au trecut deja la operaţiunea de comercializare a lemnului. Cei patru s-au ales cu dosare penale.
