REȘIȚA – Peste 1.000 de alergători de toate vârstele au luat parte la Cros Național „Ziua Olimpică”. Concurenții au avut de parcurs o distanță destul de mare, de la Muzeul de Locomotive și până în Centrul Civic al municipiului. Distanța a fost micșorată pe parcurs, în funcție de vârstele concurenților.
Au avut loc șase starturi, iar primii care au alergat au fost adulții, apoi elevii de liceu, cei de gimnaziu, pentru ca în final să alerge copiii din ciclul primar și cei de la grădinițe. Crosul Național „Ziua Olimpică” a ajuns la ediția a XIII-a și a fost organizat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, filiala Caraș-Severin, împreună cu Primăria Reșița. Printre celebritățile care au fost prezente la această acțiune sportivă s-au numărat medaliații olimpici Marieta Ilcu și Gheorghe Megelea și secretarul general al COSR, George Boroi.
Conf. univ. dr. Liliana Dacica, entuziasmată de numărul mare de concurenți prezenți la această competiție, a spus: „Peste 1.000 de oameni au participat la acest cros, iar după competiție, toți au fost premiați cu medalii, tricouri și diplome. Cei care s-au clasat pe primele locuri au fost recompensați cu premii atractive, premii oferite de Primăria Reșița. Ca un lucru inedit, au alergat patru primari, respectiv primarul Reșiței (Ioan Popa), al Caransebeșului (Felix Borcean), al orașului Moldova Nouă (Adrian Torma) și al comunei Măureni (Brian Filimon). De asemenea, au alergat Florența Albu, prefectul județului Caraș-Severin, Ionuț Popovici, vicepreședintele Consiliului Județean – care a luat startul alături de persoanele cu dizabilități, și Adrian Doxan, inspector general școlar al județului Caraș-Severin. Consider că exemplul pe care-l dăm noi adulții, copiilor și tinerilor care ne vin din urmă, este foarte important. Trebuie să facem mișcare pentru sănătate. Ne bucurăm că la acest cros a participat un număr atât de mare de oameni din tot județul Caraș-Severin. După cum s-a văzut, au fost și câțiva concurenți și din județele vecine”.
După competiție, s-a organizat și o tombolă, la care premiile au fost foarte atractive. Copiii cei mai norocoși au primit biciclete, trotinete, mingi de fotbal și baschet, căști, celebra jucărie kendama și accesorii pentru telefoanele mobile.
„Din ce am observat, această competiție de cros s-a ridicat la un nivel superior. Ne bucurăm că atât tinerii, cât și vârstnicii au participat la acest cros. Mă bucur foarte mult că încă există dorința de-a face mișcare, de-a duce o viața sănătoasă și că încă există fair-play-ul în sport. Au participat foarte mulți oameni la această întrecere și consider că acest lucru este o dovadă de respect a eforturilor organizatorilor. Această zi de vineri s-a adresat mișcării și mă bucur că Reșița a fost aleasă ca să organizeze acest cros”, a declarat George Boroi, secretarul general al Comitetului Olimpic și Sportiv Român.
Podiumuri, pe categorii de vârstă:
6-8 ani, fete:
- Leea Pârvu – Colegiul Național „C.D. Loga” Caransebeș
- Ana Maria Sprânceană – Școala Gimnazială nr. 7 Reșița
- Sandra Imling – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița
6-8 ani, băieți:
- Eduardo Constantin – Școala Gimnazială nr. 7 Reșița
- Alexandru Ilie – Școala Gimnazială nr. 7 Reșița
- Marius Pop – Colegiul Național „Traian Lalescu” Reșița
9-10 ani, fete:
- Maria Șoavă – Școala Gimnazială nr. 8 Reșița
- Miruna Caval – Școala Gimnazială nr. 8 Hunedoara
- Giulia Pârvu – Liceul Pedagogic Caransebeș
9-10 ani, băieți:
- Lucian Ștefan – Colegiul Național „C.D. Loga” Caransebeș
- Silviu Dringa – Colegiul Național Hunedoara
- Răzvan Urban – Colegiul Național „C.D. Loga” Caransebeș
11-12 ani, fete:
- Hanni Brecica – Colegiul Național „C.D. Loga” Caransebeș
- Livia Ștefan – Colegiul Național „Traian Doda” Caransebeș
- Denisa Ludică – Clubul Sportiv Școlar Caransebeș
11-12 ani, băieți:
- Alex Ioan Dragomir – CSS Caransebeș
- Andrei Achim – CSS Caransebeș
- Teodor Tucaliuc – CSS Caransebeș
13-14 ani, fete:
- Sorina Ciuche – CN „Traian Doda” Caransebeș
- Ana Maria Holoman – CN „Traian Doda” Caransebeș
- Ioana Mailat – Școala Gimnazială nr. 2 Hunedoara
13-14 ani, băieți:
- Andrei Paul Salomia – CSS Hunedoara
- Andrei Marian – CSS Hunedoara
- Alexandru Predonescu – CSS Caransebeș
15-18 ani, fete:
- Loredana Cristina Peia – Colegiul Tehnologic Dacia Caransebeș
- Claudia Yasmina Tămășilă – Liceul Banățean Oțelu Roșu
- Loredana Cimpoieru – Colegiul Național C.D. Loga Caransebeș
15-18 ani, băieți:
- Alexandru Duțanu – Colegiul National Iancu de Hunedoara Hunedoara;
- Mihai Lazar – Colegiul National Iancu de Hunedoara Hunedoara;
- Sebastian Duca – Colegiul National Iancu de Hunedoara Hunedoara.
Open, feminin:
- Nicoleta Cimpoieru – Colegiul National C.D. Loga Caransebeș – 18 ani
- Karina Tămășilă – Liceul Bănățean Oțelu Roșu – 17 ani;
- Cornelia Larisa Peia – Clubul Sportiv Scolar Caransebes – 15 ani.
Open, masculin:
- Andrei Milea – CN „Traian Doda” Caransebeș – 19 ani;
- Ștefan Bonciokat – Serbia – 21 de ani;
- Andrei Lucaci – Inspectoratul pentru Situatii de Urgență Caransebeș – 21 de ani.
Crosul Național „Ziua Olimpică” face parte din seria de activități sportive, educative și culturale reunite sub titulatura „Luna Olimpică“, desfășurate între 23 mai și 23 iunie, organizate de COSR la nivelul tuturor filialelor județene ale AOR. Cele mai populare și îndrăgite manifestări sunt crosurile denumite „Ziua Olimpică”, pe 23 iunie, data la care a fost înființat Comitetul Internațional Olimpic în anul 1984, celebrându-se pe întreg mapamondul „Ziua Olimpică”. Crosul Național „Ziua Olimpică” a fost organizat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), prin Academia Olimpică Română (AOR) și filiala AOR Caraș-Severin, în parteneriat cu Primăria Municipiului Reșița, Universitatea „Eftimie Murgu” Reșița, Inspectoratul Școlar Județean Caraș-Severin, Direcția Judeteană pentru Sport și Tineret Caraș-Severin și Clubul Sportiv Municipal Reșița.
