REŞIŢA – Două grădiniţe din Reşiţa s-au gândit la colegii mai nevoiaşi ai lor, din alte unităţi din municipiu, şi au bătut palma pentru o acţiune în comun. Copiii de la PP Semenic şi PP Palatul Fermecat, împreună cu educatoarele, au dat obiecte de îmbrăcăminte, încălţăminte, rechizite şi jucării preşcolarilor de la PN 17 (de vizavi de Azilul de bătrâni).
Bunurile au fost strânse din donaţii, provenite din partea părinţilor din cele două unităţi implicate, iar unii dintre „donatorii“ preşcolari au renunţat chiar la propriile jucării. Activitatea s-a înscris în Strategia Naţională de Acţiune Comunitară (SNAC), proiectele din cele două grădiniţe fiind coordonate de directoarele prof. Elena Pirtea (de la Grădiniţa Semenic) şi de prof. Tamara Potoceanu (de la Palatul Fermecat), după cum ne-a informat Adina Musteţa, institutor la Palatul Fermecat.
