Un lot pe cât de numeros pe atât de valoros, ultimele două dintre achiziţii fiind doi maeştri internaţionali Shishikin Vadim, din Ucraina, şi timişoreanul Emil Ungureanu.
Ceilalţi componenţi ai secţiei sunt: Corneliu Buşu, Ranko Szuhanek (ambii maeştri internaţionali), Valeriu Grozav şi Tiberiu Mănescu (maeştri FIDE), Mihai Bolintiş, Ioan Păduraru, Horia Irimia, Gheorghe Hoch (categoria I), Silviu Haramuz (categoria a II-a) şi juniorii Alexandru Paşolea, Sergiu Cozmolici şi Ştefan Moraru.
Promovarea în elită
Acest lot de jucători a fost şi comunicat la federaţia de specialitate. Dintre cei 14 şahişti se vor alege şase jucători (patru titulari şi două rezerve) care vor aborda Campionatul Diviziei A de şah echipe seniori, ediţia 2007/2008, din perioada 13-19 octombrie a.c., de la Călimăneşti.
Obiectivul C.S. Muncitorul Reşiţa este promovarea în Superligă, în care evoluează cele mai bune zece echipe ale României.
Marius Moraru
