Caraş-Severin, Romania

„Cupa Arena“ ediţia 2007, la înot, a reunit, în piscina din staţiunea maghiară Hajduszormeny, aproximativ 700 de sportivi, din nouă ţări (Africa de Sud, Qatar, Germania, Serbia, Cehia, Polonia, Rusia, Ungaria şi România).

Zoran Chiriac, locul I

Printre aceştia s-au aflat şi 14 componenţi ai C.S.Ş.-C.S.M. Reşiţa, însoţiţi de antrenorii Adina Schuster, Cecilia Micu, Nadia Datcu şi Marius Creţeanu.

Delegaţia reşiţeană a lăsat o foarte bună impresie, trei dintre sportivi urcând pe podiumul de premiere: Zoran Chiriac, locul I, la 100 m bras; Iasmina Cojocariu, locul al III-lea, la 100 m spate; Loredana Ciuciuc, locul al III-lea, tot la 100 m spate, dar la o categorie mai mică de vârstă.

Comportări onoarbile au mai avut: Raluca Radaslavescu (locul al IV-lea, la 100 m spate open); Daiana Şerboane (locul al V-lea, la 100 m liber); Miroslav Coicici (locul al VI-lea, la 100 m liber); Paul Petrescu (locul al IX-lea, la 100 m spate); Bogdan Ibănişteanu (locul al X-lea, la 100 m liber).

Retragere forţată

„Dacă nu ar fi trebuit să plecăm la jumătatea reuniunii de duminică, 28 octombrie a.c., am mai fi obţinut cel puţin două locuri pe podium, ne-a declarat prof. Marius Creţeanu. Patru sportive de la centrul olimpic urmau să plece spre Bucureşti, pentru vizita medicală, şi am fost nevoiţi să revenim mai repede acasă“.

Marius Moraru