„Fără a atinge mult discutata autonomie universitară, dar ţinând seama de capacitatea tot mai redusă a produselor acestor universităţi, de simplitatea accesului în facultăţi, dar şi de acuzele unor studenţi vis-a-vis de calitatea şi cantitatea actului educaţional, apreciez că mai noua găselniţă a universităţilor nu este dătătoare de speranţe de revigorare a sistemului universitar din România”.
S.T.
