Manifestarea are ca scop promovarea educaţiei adulţilor prin activităţi de formare permanentă, şi stimularea cooperării între instituţiile din sectorul guvernamental şi cel al asociaţiei civile.
Cadrele didactice îşi doresc ca în urma acestui gen de activitate să apropie copiii de tradiţii, implicându-i în cunoaşterea şi practicarea acestora.
Acest scop va fi realizat prin introducerea elementelor din folclorul românesc al zonei de unde provin în diferitele activităţi pe care micuţii le desfăşoară.
Cei mici sunt viitorii tineri care ne vor reprezenta ţara în comunitatea europeană.
Ei trebuie să fie educaţi şi formaţi încă de la o vârstă fragedă.
