REŞIŢA – La sfârşitul lunii august, în comuna Berzasca, filiala reşiţeană a Uniunii Artiştilor Plastici organiza a doua ediţie a Taberei de creaţie „Berzasca 2011“.
O lună mai târziu, lucrările artiştilor participanţi în această tabără erau expuse pe simezele galeriei Agora din Reşiţa. Azi, de la ora 12.30, la Casa de Cultură din Berzasca, UAP Reşiţa organizează o nouă expoziţie de pictură şi grafică cu lucrări realizate în aceeaşi tabără. „Acţiunea face parte dintr-un parteneriat cultural încheiat cu Primăria Berzasca în cadrul unui proiect ce se va derula pe o perioadă mai lungă de timp, şi care se va finaliza cu o colecţie de lucrări, ce va constitui un muzeu de artă contemporană“, ne-a declarat preşedintele UAP Reşiţa, Ion Bobeică (foto).
Pentru că evenimentul coincide în mod fericit cu sărbătoarea „Sf Mihail şi Gavril“, hramul bisericii din Berzasca, azi, la şcoala din localitate va avea loc şi vernisajul de pictură al Cercului de Artă Plastică de la Casa de Copii „Kinderzcuftn“ din Timişoara. Coordonatorul acestei acţiuni este prof. Adriana Oancea, membră şi participantă în cadrul taberei mai sus amintită.
