Miercuri, 7 octombrie 2007, în Sala Festivă a Episcopiei Caransebeşului s-a derulat o manifestare ce a marcat începerea proiectului „Teiuş-Tur“, finanţat de Fundaţia Alcoa şi iniţiat de Clubul Montan Caransebeş.
Prin acest proiect se urmăreşte punerea în valoare a potenţialului turistic pe care îl are zona Teiuş. Atestat documentar încă de la 1574, Teiuşul este declarat staţiune climaterică în anul 1932.
La acea vreme zona de agrement dispunea de un ştrand cu cabine, plajă, bărci de închiriat, terenuri de sport şi locuri de joacă pentru copii. Motiv pentru care, în perioada interbelică, aici veneau turişti din Ungaria, Bulgaria, Cehia şi chiar Austria sau Germania.
Desfăşurat sub genericul „De la Teiuş la Polul Nord“, evenimentul de miercuri a inclus şi prezentarea unor imagini din timpul expediţiei „Polul Nord 2007“, realizată de Coco Galescu.
Iulius Pîrvu
