REȘIȚA – Muncitorul Reșița – Autobergamo Deva 3-4 (1-1), în etapa a XXII-a a Ligii I de futsal.

Echipa gazdă a început excelent meciul, iar Flavius Fedor a deschis scorul încă din primul minut, cu un șut pe jos la colțul scurt. După acest gol, oaspeții au avut nenumărate ocazii de-a înscrie, mai mult decât atât, aceștia au lovit de două ori bara porții apărate de Cristian Copocean. Portarul gazdelor s-a aflat într-o formă de zile mari, acesta închizând practic poarta pâna în ultimul minut al primei reprize, când după un henț al lui Marius Călin, arbitrul a dictat lovitură de la 6 metri și eliminare pentru jucătorul Reșiței. După 1-1 la pauză, a doua parte a meciului s-a dovedit a fi și mai spectaculoasă decât prima, Pânzaru marcând în minutul 23, el reușind de altfel dubla pentru formația din Deva. După trei minute, Casian Doană a restabilit egalitatea pe tabelă după un șut care a lovit și transversala porții oaspeților. Copocean și-a continuat și în această repriză secundă seria incredibilă de intervenții, salvând Reșița de mai multe ori, dar nu a mai reușit să apere poarta celor de la Muncitorul, iar golul a venit în minutul 30, când Autobergamo a trecut din nou în avantaj, scorul fiind 2-3. Deva a continuat să atace, dar după o actiune a echipei reșițene desfășurată pe flancul stâng, Iulian Mitru a marcat pentru 3-3, în minutul 33, fiind servit excelent de Edgar Collar Alves. Finalul meciului a fost unul extrem de spectaculos, mai întâi Deva a trecut în avantaj pe tabelă în ultimul minut al jocului, a urmat faultul oaspeților în suprafața de pedeapsă asupra lui Laurențiu Breșneni, iar după câteva minute de suspans, în care situația din teren nu a fost clară, neștiindu-se dacă cei doi arbitri au dictat lovitură de la 6 metri sau au fluierat finalul partidei. În cele din urmă, aceștia au hotărât să acorde o ultimă șansă echipei reșițene, iar Casian Doană și-a asumat responsabilitatea de-a executa lovitura, dar din păcate, șutul său a fost respins de portarul formației din Deva, iar oaspeții s-au impus cu scorul 4-3.

Muncitorul Reșița: Copocean, Bârcean, Breșneni, C. Doană, Edgar Collar Alves, Sturzu, Mitru, Neagu, Călin, Fedor, Crina, Mihuțescu, Stoica. Antrenori: Viorel Lolea și Ion Roman. Delegat: Antonie Burtea. Medic: Ioan Șerbescu.