Caraş-Severin, Romania

CARAŞ-SEVERIN – Prima etapă de înscriere în clasa pregătitoare şi clasa I s-a încheiat în data de 22 aprilie. Până în prezent, în judeţul nostru s-au ocupat 1.754 de locuri dintr-un total de 2.903. Pentru cea de-a doua etapă, viitorii şcolari mai au la dispoziţie 1.149 de locuri, în 75 de unităţi de învăţământ. Capacitatea rămasă neocupată după prima etapă este de 39,6%, cea de-a doua urmând să aibă loc în perioada 8-17 mai.

Dacă după prima etapă copiii nu au fost cuprinşi în nicio unitate de învăţământ, părinţii vor completa o nouă cerere de înscriere, repartizarea urmând să se facă pe locurile rămase disponibile. Unităţile de învăţământ sunt obligate să afişeze situaţia copiilor înscrişi şi a locurilor rămase disponibile după fiecare etapă.

Potrivit criteriilor generale de înscriere, vor fi acceptaţi cu prioritate copiii cu un anumit tip de handicap sau cei orfani de unul sau de ambii părinţi, cei care provin de la casa de copii/centru de plasament/plasament familial, dar şi cei care au un frate sau o soră înmatriculat/înmatriculată în unitatea de învăţământ dorită.

 

Topul primelor 50 de şcoli după concurenţă în Caraş-Severin după prima etapă de înscriere.

 

1. Şcoala Gimnazială Măureni

2. Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa

3. Liceul „Hercules“ Băile Herculane

4. Şcoala Gimnazială Berzovia

5. Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa

6. Şcoala Gimnazială „Romul Ladea“ Oraviţa

7. Liceul de Artă „Sabin Păuţa“ Reşiţa

8. Şcoala Gimnazială „Trandafir Cocârlă“ Turnu Ruieni

9. Şcoala Gimnazială Nr.3 Oţelu Roşu

10. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu

11. Liceul Teoretic „Traian Doda“ Caransebeş

12. Şcoala Gimnazială Verendin

13. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă

14. Liceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici

15. Liceul Pedagogic „Constantin Diaconovici Loga“ Caransebeş

16. Şcoala Gimnazială Nr.2 Reşiţa

17. Şcoala Gimnazială Nr.1 Bocşa

18. Şcoala Gimnazială „Dr. Ion Sîrbu“ Eftimie Murgu

19. Şcoala Gimnazială Sacu

20. Şcoala Gimnazială „Iuliu Birou“ Ticvaniu Mare

21. Şcoala Gimnazială Dognecea

22. Şcoala Gimnazială Vermeş

23. Liceul Tehnologic „Nicolae Stoica de Haţeg“ Mehadia

24. Liceul Teologic Baptist Reşiţa

25. Şcoala Gimnazială Nr.9 Reşiţa

26. Şcoala Gimnazială Slatina Timiş

27. Şcoala Gimnazială Nr.12 Reşiţa

28. Şcoala Gimnazială Nr.7 Reşiţa

29. Şcoala Gimnazială „Gheorghe Frăţilă“ Glimboca

30. Şcoala Gimnazială Nr.1 Cornereva

31. Şcoala Gimnazială Armeniş

32. Liceul „Mathias Hammer“ Anina

33. Şcoala Gimnazială Nr.1 Anina

34. Şcoala Gimnazială Sicheviţa

35. Liceul Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa

36. Liceul Tehnologic „Sf. Dimitrie“ Teregova

37. Şcoala Gimnazială Bănia

38. Şcoala Gimnazială „Vasile Versavia“ Naidăş

39. Liceul Teoretic „General Dragalina“ Oraviţa

40. Şcoala Gimnazială Nr.3 Bocşa

41. Şcoala Gimnazială Nr. Tîrnova

42. Liceul Teoretic Bilingv Română-Croat Caraşova

43. Liceul Teoretic „Mircea Eliade“ Reşiţa

44. Şcoala Gimnazială Obreja

45. Şcoala Gimnazială Lupac

46. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş

47. Liceul Tehnologic „Decebal“ Caransebeş

48. Şcoala Gimnazială „Gheorge Guga“ Răcăşdia

49. Şcoala Gimnazială Topleţ

50. Şcoala Gimnazială „Mihai Peia“ Reşiţa

Lavinia Predescu

Adaugă comentariu