Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Sindicaliştii consideră că măsurile de protecţie socială trebuie luate la momentul oportun.

Guvernul va asigura fondurile necesare pentru aplicarea în cursul acestui an a unor măsuri de protecție socială destinate salariaților care au fost disponibilizați la sfârșitul anului 2013 de la Compania Națională Poșta Română S.A.

În acest scop, Executivul a aprobat printr-o hotărâre alocarea sumei de 23,2 milioane de lei din bugetul asigurărilor pentru șomaj pe anul 2015 pentru plata venitului lunar de completare persoanelor disponibilizate de la Poștă.

Acest venit lunar de completare se adaugă indemnizației de șomaj și se acordă în baza OUG 36/2013 privind aplicarea în perioada 2013-2018 a unor măsuri de protecție socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare. Persoanele disponibilizate de la Poștă începând cu luna septembrie 2013 au avut dreptul la venitul lunar de completare pe o perioadă de maximum 24 de luni, în funcție de vechimea în muncă, începând cu finalul anului 2013.

„Sperăm ca măsurile să fie implementate cât mai curând, că nu vor mai avea loc dispobnibilizări similare şi că rentabilitatea companiei va fi făcută în cât mai scurt timp. Privatizarea este un termen tot mai vehiculat în aceste zile pe segmentul Poştei“, a explicat Nicolae Drăgan, preşedintele Blocului Naţional Sindical Caraş–Severin la care este afiliat Sindicatul LucrătorilorPoştali din județ.