Antrenorul lui Poli îl felicită pe Pârâianu de la UCM HC

Conform obiceiului, la conferinţa de presă, organizată după derby-ul Banatului, UCM HC Caraş-Severin şi Politehnica Timişoara (31-29), antrenorul studenţilor Eugen Bota a fost primul care a vorbit despre joc: „Este al patrulea meci pe care îl pierdem, în ultimele minute, la unul sau două goluri diferenţă. Regret modul în care am fost arbitraţi. Este prima oară când mă plâng de arbitraj. Îmi pare rău că fac lucrul ăsta. Felicit Reşiţa pentru modul în care s-a dăruit. Îl felicit pe Rică Pârâianu, fiindcă el ne-a «omorât». Dar nu pot să fiu de acord niciodată ca munca noastră să o decidă doi oameni îmbrăcaţi în altă culoare, decât culorile echipelor care joacă pe teren. Nu am ce să le reproşez până în ultimele cinci minute. Cu tot respectul pentru Reşiţa, dar astăzi am jucat de la egal la egal şi nu merita victoria. Poate să se supere oricine“.

Gligore Czari: „UCM a intrat mai rgeu în joc“

În ceea ce îl priveşte pe antrenorul gazdelor, Gligore Czari, şi acesta a fost marcat de miza jocului, de atmosfera creată, în teren şi în tribune: „Ştiam că va fi un meci extrem de greu. S-a jucat cu mult ambiţie. Noi am intrat mai greu în joc. Dar, încet, încet ne-am revenit şi am reuşit să cucerim încă două puncte, care ne ajută să ne menţimem acolo sus. Îi felicit pe jucători, mulţumim publicului spectator pentru faptul că a fost şi acum alături de noi. Vineri, UCM pleca spre Skopje, unde ne aşteaptă un meci mult mai greu“.