Detronaţi din poziţia de lideri, după eşecul de la Baia Mare, fotbaliştii pregătiţi de antrenorul Lucian Ciocan şi directorul tehnic Florin Farcaş vizează victoria. „Prin prisma poziţiei din clasament se poate spune că suntem favoriţi în acest meci, dar trebuie să arătăm acest lucru pe teren. Cred că va fi un meci de angajament, disputat cu ambiţie de două echipe tinere. Noi dorim să obţinem punctele puse în joc, să învingem FC Bihor II”, afirmă directorul tehnic Florin Farcaş.
De partea cealaltă, gazdele afirmă că vor juca degajat, fără nici o presiune. „Pentru noi este un meci ca oricare altul, nu are un caracter mai special. Este important ca tinerii noştri jucători să evolueze cât mai bine şi să acumuleze experienţă. Ştim că Luceafărul Lotus este o echipă mai experimentată şi mai omogenă, cu pretenţii la promovare, dacă ne gândim că în sezonul trecut au jucat barajul. Presiunea va fi pe ei, nu pe noi”, crede preşedintele Toth Ardelean Alexandru. Este de aşteptat ca acest derby local să aducă în tribune un public mai numeros, având în vedere faptul că accesul spectatorilor este gratuit.
Biris Teodor
