Povestea subtraversării drumului de către reţeaua de canalizare, din zona Pasajului CSR, în partea dinspre Catedrala Ortodoxă din Muncitoresc nu este deloc nouă, ideea unei astfel de lucrări fiind bine fundamentată încă de anul trecut, din iunie, potrivit spuselor primarului Reşiţei, Mihai Stepanescu. Este vorba despre descărcarea canalizării menajere de pe străzile Teilor 1 şi 2, Vlad Ţepeş, Călăraşilor, Laminoarelor, A.C. Popovici, descărcare ce ar trebui racordată la colectorul oraşului, de pe str. Paul Iorgovici. Cele două capete ale subtraversării se află în faţa vămii reşiţene, respectiv în zona staţiei de GPL.
Lucrarea a rămas însă doar pe hârtie, în realitate fiind doar începută, deşi ISPA trebuia să pună punct la Reşiţa în data de 11 mai, după cum spune Tatiana Cătană, şeful Compartimentului de Investiţii din cadrul municipalităţii. Ce s-a întâmplat, de fapt, a încercat să afle şi primarul Stepanescu, însoţit de o delegaţie a administrativului reşiţean, în teren, unde i-a chemat şi pe reprezentanţii AcvaBanat, AquaCaraş (în calitate de beneficiari ai lucrărilor ISPA), Hidroconstrucţia (executantul lucrărilor) şi Louis Berger (în calitate de consultant, care şi-a făcut simţită prezenţa prin soluţiile tehnice care au întârziat să apară). Însă la faţa locului n-au mai ajuns decât oamenii primăriei, care au plecat aşa cum au venit: fără răspunsuri…
Primarul spune că, deşi acum există o soluţie tehnică pentru subtraversare, nu există o „soluţie“ financiară, constructorul invocând „lipsa unei sume de 100.000 de euro. Abia după un an a venit soluţia tehnică. Nu s-a făcut nici acum recepţia celorlalte lucrări în oraş. Nu mai au bani pentru această subtraversare şi nu se poate reface strada fără aceste probe de presiune. Proiectul ar putea fi predat şi aşa, dar cu justificările de rigoare. (…) Pe tronsonul dintre vamă şi pasaj s-au investit 200.000 de euro într-o canalizare care nu preia nimic şi nu duce nicăieri. Constructorul ar trebui să încerce să recupereze suma de la vinovaţi, iar banii să-i folosească la subtraversare. N-avem ce face, Muncitorescul are legătură cu «fâşia asta Gaza» de aici“.
Cât despre nemulţumirile reşiţenilor legate de praful şi gropile lucrărilor de mântuială făcute prin ISPA, primarul a precizat: „Cetăţenii întreabă primarul, că trebuie şi ei să întrebe pe cineva. Poate reuşim să schimbăm operatorul“.

