Se pare că în acest an, culoarea la modă este cea galbenă. Nu la haine, ci la… coduri.
Asta pentru că, faimosul Cod galben nu ne-a uitat şi revine în forţă. Nu este vorba despre caniculă (ar fi şi culmea!), ci despre o posibilă sosire mai rapidă decât ne-am fi obişnuit a iernii.
Mai exact, Ministerul Internelor a emis acest avertisment către autorităţile din Caraş-Severin pentru perioada 13-15 octombrie.
Conform comunicatului, ne putem aştepta la temperaturi cu 8-10 grade mai scăzute decât cele obişnuite şi precipitaţii.
În zonele montane pericolul e mai mare, întrucât sunt posibile lapoviţe şi ninsori, pe alocuri însoţite de vânturi cu viteze de până la 100 km/h.
