Caraş-Severin, Romania

Nu demult Jurnal de Caraş- Severin scria despre problemele în care este îngropată comuna. Primarul din acea perioadă, Ion Balaci, trebuia să facă faţă unor acuzaţii dure venite atât din partea consilierilor locali cât şi din partea locuitorilor.

Apele păreau să se liniştească în perioada electorală, dar odată cu numirea fostului viceprimar Rusalin Blagoiescu în funcţia de primar, „dilemele“ de atunci au început să prindă contur.

Comuna în prim-plan

Certurile şi scandalurile nu-şi aveau rostul, canalizarea era inexistentă, iar din cauza lucrărilor pentru alimentarea cu apă a fost distrusă şi infrastructura. Noul primar a preluat o primărie şi odată cu ea o datorie ce depăşeşte 100.000 de lei.

„Din fericire am primit cei 200.000 de lei, bani din contul ce a fost blocat de Trezorerie pe vremea lui Balaci“, ne-a declarat Blagoiescu. Deşi a trecut aproape o lună de când a fost numit în funcţie, de abia acum a început să pună cap la cap „piesele de puzzle“ lăsate în urmă de vechea conducere.

Au durat zece zile până când Ion Balaci a predat documentaţia, şi asta incompletă. Întrebat cu ce îşi va începe mandatul primarul ne-a spus: „Prima dată trebuie să rezolv problema titlurilor de proprietate ale locuitorilor, drumurile care sunt jalnice şi salubrizarea comunei. Sunt lăsate în urmă şi o serie de proiecte greşite pe care trebuie să le refacem pentru a primi finanţare“, a încheiat primarul din Târnova.

Alexandra Mănescu

[email protected]