Au învăţat primele taine ale metalurgiei în cetatea de foc a Banatului, apoi au plecat în cele mai mari centre siderurgice din România şi din lume sau la Institutul de Cercetare în domeniul Metalurgic.
Este vorba despre absolvenţii promoţiilor anilor 1951-1955, care au trăit emoţia strigării catalogului după nu mai puţin de 60 de ani. Sunt cei ce au dovedit că ţara noastră poate da României o industrie metalurgică de calitate şi tot cei care azi au revăzut Reşiţa ca pe un vechi oraş prăfuit şi fără suflare.
La aceast eveniment deosebit au fost omagiaţi şi cei care nu mai sunt – foştii profesori şi colegi care s-au stins, în memoria căror s-a păstrat un moment de reculegere. În amfiteatrul Universităţii „Eftimie Murgu“ Reşiţa s-au auzit sâmbătă, 18 iunie 2011, numele celor ce prin devotamentul lor au lăsat Reşiţei şi metalurgiei româneşti o istorie scrisă cu litere de oţel. Într-o ediţie următoare veţi putea afla poveştile acestor oameni şi cum văd ei Reşiţa după trecerea a şase decenii, dar şi ce cred depre activitatea recentă a combinatului reşiţean.

