REȘIȚA – Primarul Ioan Popa acuză existența „băieților deștepți din energie“ și susține că blocajele din sistemul energetic împiedică investițiile serioase să ajungă în România. Edilul a prezentat cazul unui investitor britanic care dorește să construiască un centru de date la Reșița, însă proiectul nu poate fi pus în practică din cauza lipsei capacității de racordare la rețeaua electrică!
ROMÂNIA. Grupul E.ON și-a consolidat, în 2024, rolul de partener strategic în economia românească, prin contribuții care totalizează circa 3 miliarde de lei (600 mil. euro) reprezentând plăți către furnizori și viramente către bugetul de stat!
CARAȘ-SEVERIN – Obiectivul monument istoric a trecut deja de toate barierele administrative și urmează să fie preluat de un proprietar controversat!
CARANSEBEȘ – Primarul Caransebeșului merge pe mâna investitorului și a Consiliului Județean, în încercarea de redeschidere a activității pe aeroportul din municipiu!
MOLDOVA NOUĂ – Este una din întrebările pe care şi le-a pus fostul premier Ludovic Orban, prezent vineri, 22 ianuarie, în oraşul de pe Clisura Dunării. Şeful liberalilor a promis că se implică neapărat în aducerea unui investitor la Moldova Nouă!
