CARAȘ-SEVERIN – Chiar dacă oficial au transmis serviciilor publice de ocupare faptul că vor concedia 41 de angajați, reprezentanții companiei ne asigură că, de fapt, este vorba despre o procedură de reorganizare!
DOGNECEA. Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Dognecea anunță demararea proiectului cu titlul „ÎNFIINȚAREA UNUI CENTRU DE COLECTARE PRIN APORT VOLUNTAR ÎN COMUNA DOGNECEA, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN”, având nr. C3I1A0122000318, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare si Reziliență, Componenta C3, Managementul deșeurilor, Investiția I1 – Dezvoltarea, modernizarea și completarea sistemelor de management integrat a deșeurilor municipale la nivel de județ sau la nivel de orașe/comune, Subinvestiția I1.a – Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar.
CARAȘ-SEVERIN – Sub acest generic va avea loc sâmbătă, 17 mai, ediția din acest a tradiționalului eveniment Noaptea Muzeelor!
CARAȘ-SEVERIN – … lăsându-i păcatul de a mă dezamăgi, spune fostul șef al județului, declarându-se la fel de dezamăgit de întreaga clasă politică precum majoritatea votanților de la prezidențiale!
CARANSEBEȘ – După Alfred Simonis de la Timiș sau Constantin Toma de la Buzău, și primarul Caransebeșului s-a poziționat alături de Nicușor Dan la votul de duminică! Felix Borcean consideră că PSD-ul trebuie să continue linia pro-europeană și pro-atlantică pe care a ales-o de ceva vreme, iar opțiunea de vot de duminică nu e deloc complicată!
CARAȘ-SEVERIN – Nera Bogodinț este campioana Ligii a IV-a, dar chiar și așa, mai sunt patru etape de disputat din actuala ediție de campionat. Ultima etapă, a XXII-a, a consemnat rezultate echilibrate!
CARAȘ-SEVERIN – Hidroelectrica SA a scos la licitație contractul de execuție a lucrărilor de întreținere și reparații!
CARAȘ-SEVERIN – La invitația Rewilding România, cei de la Agenția Națională a Zonei Montane au susținut la Rusca Teregova un al doilea curs, care oferă toate cunoștințele teoretice și practice necesare deschiderii unui Punct Gastronomic Local!
ADVERTORIAL. Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, a criticat dur eșecul autorităților române în atragerea turiștilor străini, subliniind că, în ciuda eforturilor declarative de peste 30 de ani, România rămâne codașă în Europa. Dacă facem o comparație cu Bulgaria, care aduce 13 milioane de turiști străini, noi aducem doar 2,5 milioane!
