REŞIŢA – Aprilie a fost o lună plină pentru apărătorii legii, fiind constatate şi multe infracţiuni.În luna aprilie a acestui an, jandarmii cărăşeni au executat 560 de misiuni de menţinere, asigurare şi restabilire a ordinii publice în zonele instituţiilor de învăţământ, a pieţelor şi târgurilor, pe timpul manifestărilor de protest, sportive, religioase şi cultural-artistice la nivelul întregului judeţ. Toate aceste misiuni au vizat creşterea gradului de siguranţă a cetăţenilor cărăşeni, precum şi prevenirea şi combaterea infracţionalităţii.
De asemenea, au mai fost executate 27 de misiuni pentru punerea în aplicare a mandatelor de aducere şi opt acţiuni executate în cooperare cu alte instituţii. În urma misiunilor executate, jandarmii au constatat 13 infracţiuni cu 13 de autori reţinuţi, iar în cadrul patrulelor mixte au fost constatate şase infracţiuni cu nouă autori reţinuţi, pe linia prevenirii şi combaterii fenomenului infracţional şi contravenţional, marea majoritate a infracţiunilor fiind constatate în flagrant, fapt ce a dus şi la recuperarea imediată a prejudiciului produs.
Au fost aplicate 72 de amenzi contravenţionale, pentru încălcarea unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice şi pentru comerţ ilicit, în valoare de 18.200 de lei, iar 88 de persoane au fost avertizate în scris. Totodată, în această perioadă jandarmii au mai asigurat paza şi protecţia a 23 transporturi de valori aparţinând Administraţiei Finanţelor Publice Caraş-Severin, 61 transporturi corespondenţă clasificată, precum şi a 16 transporturi speciale, care au tranzitat judeţul Caraş-Severin.
Flavius Rotariu
