Caraş-Severin, Romania

Noul management a fost prezent zilele trecute la filiala Alcoa din apropiere de municipiul de pe Sebeş, unde au efectuat formalităţile de preluare a firmei. În prezenţa primarului MarcelVela, reprezentanţii Sumitomo şi-au prezentat planurile de viitor. Cel mai important este că se vor păstra cele 3.300 de locuri de muncă, iar angajaţii de aici, oameni din zona Caransebeşului şi Buchinului, au siguranţa zilei de mâine.

Angajaţii vor lucra pe trei schimburi, deoarece comenzile sunt foarte multe. Fabrica preluată de Sumitomo va produce cabluri electrice pentru Mercedes, Audi, Skoda, Bugatti şi Porsche.

La nivel mondial, Sumitomo deţine peste 300 de companii, are peste 150.000 de angajaţi, fiind unul dintre marii producători mondiali de cabluri pentru maşini.

„Pentru zona noastră e o mană cerească. Locurile de muncă, taxele şi impozitele plătite primăriilor Caransebeş şi Buchin face ca Alcoa Fujikura, de acum Sumitomo, să fie unul dintre marii investitori din Caraş-Severin, dacă nu chiar cel mai mare“, ne-a declarat primarul Caransebeşului.