Reşiţenilor le sunt puse la dispoziţie puncte provizorii de colectare deschise în următoarele locaţii: Şcolile cu clasele I-VIII Nr. 7, 8 şi 9, fostul parc al Siderurgistului, Grupul Şcolar Tehnic (vizavi de Poliţie, lângă scările dinspre Ateneu), Liceul Teoretic „Traian Lalescu“, Centrul Civic (vizavi de Biserica Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril), Piaţa Republicii (Muncitoresc), Piaţa Reşiţa Sud (în parcul din spatele gării), căminele culturale din Câlnic, Cuptoare, Secu, Ţerova şi Moniom, precum şi curtea fostului atelier din Doman.
Pentru colectarea gratuită de la domiciliu, în cazul echipamentelor electrice sau electronice voluminoase, reşiţenii şi cei din localităţile învecinate mai pot suna sâmbătă, 18 iunie, între orele 10.00 şi 13.00, la tel. 0746/355.785, 0255/210.258 sau 0255/212.620 (interior 29).
Toţi cei care depun DEEE în cadrul acţunii de colectare vor participa la o tombolă, având şansa de a câştiga un premiu, fiind puse la bătaie două frigidere, zece cuptoare cu microunde şi 15 DVD playere. Tragerea la sorţi va avea loc luni, 20 iunie, la ora 13.00, în sala de sedinţe a Primăriei Reşiţa, se arată într-un comunicat remis redacţiei.
Antoniu Mocanu

