În localităţile din judeţul Caraş-Severin creştinii au prăznuit Boboteaza şi, potrivit tradiţiei bisericeşti, marţi a fost oficiată Aghiazma Mare, sau sfinţirea apei.
Pregătirea sfinţirii se face, şi astăzi, cu multă atenţie în fiecare comunitate. În localităţile rurale, locul de desfăşurare a slujbei se alege împreună cu preotul satului, în apropierea unei ape curgătoare, în gospodăria unui om, sau în curtea bisericii. Pentru acest moment se aduce apă, care se pune în vase mari de lemn, iar fiecare om care participă la slujbă îşi aduce sticle în care pune apă şi busuioc.
În municipiul Reşiţa slujba de Bobotează şi sfinţirea apei au fost oficiate în bisericile ortodoxe, greco-catolice şi romano-catolice. Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“, din cartierul Lunca Bârzavei, a devenit neîncăpătoare datorită numărului mare de credincioşi, iar o parte au rămas în curte. La sfârşit preotul a împărţit tuturor apa sfinţită, tămăduitoare şi purificatoare.
„Participăm în fiecare an. Ascultăm slujba după care luăm apă şi busuioc. Se spune că apa are puteri miraculoase. O folosim pentru a ne binecuvânta casa, dar şi în mâncare“, ne-a spus o credincioasă. „Pentru noi, slujba de Bobotează e una foarte importantă. E una din cele mai mari sărbători. Venim aici pentru a ne linişti sufletul, pentru a ne ruga şi pentru a ne purifica“, ne-a spus o credincioasă. Un alt reşiţean ne-a mărturisit: „Venim an de an. Ne rugăm pentru noi, familiile noastre şi pentru iertarea păcatelor“.
O „mare“ de oameni s-a strâns şi la Catedrala din Parcul „Tricolorului“. Cei care nu au mai avut loc înăuntru au aşteptat, nerăbdători afară. Acesta a fost şi cazul Mariei Iacob care ne-a povestit: „Eu sunt din Suceava, dar am venit aici la slujbă pentru că acum sunt în Reşiţa, iar Botezul Domnului e o sărbătoare importantă“.
Botezul Domnului, la Caransebeş
La Praznicul Bobotezei, P.S. Lucian Mic, episcopul Caransebeşului, a oficiat sfinţirea apei la izvorul din faţa primăriei. După oficierea Sfintei Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur, preoţii şi credincioşii au făcut o procesiune, până la locul ales în acest an pentru sfinţirea apei.
Numeroşi credincioşi au venit la izvor pentru a participa la sfinţirea apei celei mari (Aghiazma Mare) şi pentru a lua apa sfinţită, dătătoare de tămăduire şi purificare. Miercuri, 7 ianuarie, la Praznicul Sfântului Ioan Botezătorul, P.S. Lucian va săvârşi Sfânta Liturghie la Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ din Oraviţa. Oficierea Sfintei Liturghii va începe la ora 9.30.
Doina Rolea, Iulius Pîrvu
