Motivul este unul cât se poate de simplu – pentru a întâmpina primăvara la înălţime. Deşi drumul Reşiţa – Semenic era anevoios pe unele porţiuni şi cu zăpadă frământată de la cantonul Şafra în sus, Semenicul şi-a primit oaspeţii în straie argintii.
Chiar dacă în aer erau peste 15 grade, stratul de nea trecea de 50 de centimetri. Unii oameni au urcat pe munte doar pentru a se bucura de linişte, aer curat şi chiar de o primă zi de plajă în acest an, iar alţii au vrut să profite din plin de ultimele zile ale sezonului de schi. „Nici nu-mi vine să cred. Eu care mereu găsesc ceva de spus, acum chiar nu am ce comenta“, spunea Maria Braia din Timişoara.
Femeia a stat la plajă pe zăpadă alături de prietena sa, Florica Dan. „Mă simt ca în Austria; pârtia plină de schiori la 100 de metri, chioşcul cu ceai aromat, ciocolată caldă şi vin fiert, iar muzica se aude în fundal în mod plăcut. Este o zi perfectă“, mai spune femeia.
Pârtia Goznuţa a fost plină de schiori, la sfârşit de săptămână au fost circa 200 de schiori. La Crucea de Brazi erau încă pe atâţia iar pe pârtia Idioţi, numărul schiorilor trecuse de 300. Proprietarii de pârtii îşi freacă mâinile mulţumiţi.
Mircea Duşan spunea că „am investit peste 100.000 de euro în instalaţia de teleschi şi fiindcă nu prea a fost zăpadă, mai mult a stat. Dar de la jumătatea lui februarie încoace, natura a început să ţină şi cu noi de ne-am mai scos investiţia“.
Şi totuşi, între câteva ture de pârtie, cel mai bine a prins un pahar cu vin fiert. Acesta s-a găsit din plin, la doar 5 lei paharul de jumătate de litru, şi, binenţeles, nu au lipsit nici grătarele. Toată lumea prezentă în acest week-end pe Semenic s-a declarat mulţumită de începutul de primăvară.
Sorin Goruianu