REȘIȚA – Secția de judo a clubului Muncitorului Reșița, deși rămasă fără susținere financiară de mai mult timp, continuă să aducă medalii la competițiile naționale. La finalul săptămânii trecute, antrenorul Dan Păștean a participat cu cinci copii la Euroregiunea de U14 și U16, la Deva.

La categoria de vârstă U16, sportivii de la Muncitorul Reșița care s-au remarcat la această competiție au fost: Teodora Giamănu, care a obținut locul I la categoria de 52 de kg, Valentin Cocendău, al treilea la categoria de 55 de kg și Luca Leonard, care a luat bronzul la categoria 73 de kg. Toți trei s-au calificat în finala care se va desfășura peste două săptămâni, tot la Deva.

La categoria U14, Vlad Vegheș (46 de kg) a obținut primul loc, iar Ianis Sporea (55 kg) a obținut locul III. Și acești doi sportivi s-au calificat în finala ce va avea loc la începutul lunii aprilie, la Ploiești.