S-au efectuat confiscări de bunuri de peste 165.000 lei, de la 330 de agenţi economici din judeţ. Amenzile contravenţionale acordate se ridică la suma de 675.000 lei, dintre care pentru bugetul statului s-a încasat o proporţie de 70%.
„Marea problemă sunt ţigările netimbrate care se vând pe piaţa neagră, intrate în ţară fie din Rusia, Ucraina, fie sunt provenite din duty-free-urile care au funcţionat în punctele vamale Turnu, Vărşand, Nădlac”, a declarat Sorin Cirţi, comisar şef de la Garda Financiară Arad.
D.M.
