REȘIȚA – Daniela Doban, legitimată la CSM Reșița și antrenată de Zoltan Lipan, a devenit campioană europeană la para-karate și a contribuit cu medalia de aur câștigată la bogatul palmares obținut de România la competiția organizată în Polonia! Campionatul European de Karate WUKF 2024, de la Varșovia, ediția cu numărul 14, s-a desfășurat în perioada 9-13 octombrie cu participarea a 1725 de sportivi din 25 de țări!

„Ne bucurăm că din delegația României au făcut parte și sportivele legitimate la CSM Reșița, Sara Maria Alexandra Fortun și Daniela Doban, care au avut o evoluție frumoasă, contribuind cu o medalie de aur la palmaresul Federației Române de Karate WUKF, cu 88 medealii de aur câștigate, 67 argint și 87 bronz, ocupând astfel locul I, urmat de federația din Anglia cu 26 aur, 16 argint și 17 bronz. Pe locul al treilea a fost Slovacia cu 25 de medalii de aur, 24 argint și 30 bronz. Daniela Doban, la para-karate, a obținut o medalie de aur, fiind astfel pentru a treia oară campioană europeană. Nu este de neglijat nici evoluția Sarei Fortun, care pentru prima ei apariție la un astfel de nivel, la proba kata, a reușit să treacă de un tur. În final s-a clasat pe poziția a noua din 23 de sportive mult mai experimentate ca ea. Din acest motiv mă mândresc cu sportivele mele pentru că, și în Polonia, datorită lor, a fost intonat imnul României. Tot din delegația României, tot la sectiunea para-karate (inclusiv karate), termenul internațional folosit, au mai fost și două sportive nevăzătoare, care și ele au contribuit cu o medalie de aur prin Naghy Biro Ibolya la kata și una de argint câștigată de Rodica Sonea, tot la kata. Sportivele de la Târgu Mureș și Cluj, antrenate de Shihan Adrian Belean, au fost însoțite de Claudian Ivan si de asistent-psiholog Simina Ivan.”, a spus antrenorul Zoltan Lipan.