Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Acţiunea de curăţenie în toată ţara într-o singură zi, sub genricul Let’s do it, Romania!, e gata de start.Ziua de curăţenie naţională din România a devenit deja o tradiţie, ce reuneşte românii din întreaga ţară. Proiectul aduce împreună autorităţi, companii, ONG-uri, reprezentanţi media, persoane publice şi voluntari pentru a face curăţenie în toată ţara, într-o singură zi. Anul acesta, data curăţeniei naţionale este programată pe 28 septembrie.
După succesul primelor trei ediţii (2010, 2011 şi 2012), la care au participat peste 650.000 de voluntari şi care au colectat peste 1,6 milioane de saci de deşeuri, Let`s Do It, Romania! 2013 îşi propune creşterea procentului de reciclare a deşeurilor colectate.
Campania Let’s do it, Romania! este cel mai mare proiect de implicare socială din ţară, având la bază spiritul voluntariatului. În afara principalului obiectiv, curăţarea ţării de deşeuri, proiectul are şi o importantă componentă de educare şi responsabilizare a populaţiei, în ceea ce priveşte grija faţă de mediul înconjurător.
La fel ca şi în anii trecuţi, Agenţia pentru Protecţia Mediului Caraş-Severin se alătură campaniei, acţiunile urmând a fi coordonate de o echipă din cadrul acestei instituţii. În demersul ei, APM va fi sprijinită şi de reprezentanţi ai Instituţiei Prefectului şi Consiliului Judeţean Caraş-Severin, cărora li se vor alătura şi Comisariatul Judeţean al Gărzii de Mediu Caraş-Severin, Direcţia Silvică, Sistemul de Gospodărire a Apelor Caraş-Severin, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi, unele primării, ONG-uri, şcoli şi firme de salubrizare, după cum ne-a informat directorul executiv al APM Caraş-Severin, Carmen Sorescu. Cei care doresc să se alăture campaniei se pot adresa reprezentanţilor APM Caraş-Severin.
Roxana Bălan Nafiru