Caraş-Severin, Romania

Municipiul cărăşean care a devenit polul investitorilor în Banatul Montan, depăşind la acest capitol Reşiţa, se poate mândri, în luna lui Cireşar, că organizează un târg de muncă. Şi dacă iarna Reşiţa îşi trimite săracii de pe străzi la Caransebeş, unde funcţionează Centrul de Urgenţă pentru Persoanele Fără adăpost, iată că acum, chiar în ziua de Sânziene, îşi va trimite acolo şi şomerii pentru un loc de muncă…

Astfel, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă din Caraş-Severin organizează, în 24 iunie, începând cu ora 10.00, bursa locurilor de muncă la Caransebeş, eveniment ce va fi găzduit de Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă, situat în Piaţa „General Drăgălina“ nr. 2. Acolo sunt aşteptate persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, care-şi pot depune CV-urile la agenţii economici, inclusiv pentru păstrarea unei legături cu aceştia.

Agenţii economici care doresc să participe la Bursă îşi pot depune ofertele de locuri vacante la sediul Punctului de Lucru al AJOFM din Caransebeş, situat pe str. Cazărmii, bl. 9, sc. B (tel. 0255/516323). Participarea la târgul de muncă este gratuită.

Organizatorii continuă astfel şirul lunar al burselor locurilor de muncă pe oraşe, al cărui start a fost dat cu municipiul de pe Bârzava, urmat mai apoi de urbea din Clisura Dunării. De fapt, la capitolul ocupaţional, bursa de muncă Moldova Nouă a reuşit să devanseze Reşiţa prin angajarea unui număr de 40 de şomeri într-o singură zi, adică exact câte posturi erau disponibile, pe când în reşedinţa de judeţ, nu a fost încadrat niciunul în ziua târgului, majoritatea posturilor dispărând de pe liste imediat după eveniment. Din vina agenţilor economici, aşa cum au precizat reprezentanţii Agenţiei…

Antoniu Mocanu