CARAȘ-SEVERIN – Aceștia vor fi recompensați financiar pentru medaliile obținute la Jocurile Francofoniei.
La cea de-a opta ediție a Jocurilor Francofoniei, desfășurată la Abidjan, în Coasta de Fildeș, delegația României a cucerit 31 de medalii, dintre care 8 de aur, 9 de argint și 14 de bronz. Cele mai multe medalii au fost cucerite de lotul de lupte, de 15 ori urcând pe podiumul de premiere luptătorii români, conduși în competiție de doi antrenori reșițeni, Andrei Franț și Valentin Popescu. Dintre cele 15 medalii, 12 au fost obținute la lupte olimpice, iar alte trei la lupte africane. Și Vlad Caraș, de la Clubul Sportiv Municipal Reșița, și-a trecut numele pe lista medaliaților, cu valoroasa medalie de aur obținută în cadrul categoriei 97 kg.
Tot la Abidjan a fost prezentă și atleta Mihaela Pușcașu, de la CS Universitatea Reșița, care a obținut medalia de bronz în proba de 20 km marș. Vestea bună pentru cei doi sportivi, precum și pentru ceilalți medaliați la Jocurile Francofoniei a venit în această săptămână de la ministrul Tineretului și Sportului, Marius Dunca. Conform Agerpres, acesta a declarat că MTS îi va premia cu 8.000 de lei pe medaliații cu aur la Jocurile Francofoniei, argintul va fi recompensat cu 3.000 de lei, iar bronzul cu 2.000 de lei. „Este un moment de fericire pentru noi. Ne bucură enorm de mult rezultatele obținute de sportivii noștri, iar Ministerul Tineretului și Sportului îi va premia pe medaliații la Jocurile Francofoniei. Medalia de aur va fi recompensată cu 8.000 de lei, cea de argint cu 3.000, iar cea de bronz cu 2.000. Sunt 31 de medalii, dar surpriza a fost aurul la luptele africane, acolo unde organizatorii nu se așteptau să vină un alb să câștige. Îi felicit pentru că ne-au reprezentat cu cinste și sperăm să obțină rezultate din ce în ce mai bune”, a spus ministrul Marius Dunca.
