Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Membrii Clubului Sportiv CFR Oraviţa promovează, pe calea undelor, linia ferată Oraviţa-Anina, la aniversarea a 150 de ani de la darea acesteia în exploatare.

Radioamatorii orăviţeni, coordonaţi de preşedintele Adrian Colicue şi Valeriu Bilan, şeful secţiei, au demarat o acţiune mondială, cu aprobarea organelor competente, ce se va derula până în data de 31 decembrie a.c.

La aniversarea a 150 de ani de la darea în exploatare a căii ferate Oraviţa-Anina, cu excepţionalele sale caracteristici, Clubul Sportiv CFR Oraviţa, prin radioamatorii săi, coordonaţi de Adrian Colicue şi Valeriu Bilan, au demarat o acţiune mondială. Prin activitatea lor specifică, aceştia au luat iniţiativa de a se implica în activarea sau reactivarea a ceea ce înseamnă un inegalabil bun românesc, ce trebuie să rămână intact şi preţuit. Acţiunea se va derula până în data de 31 decembrie a.c., în baza aprobării primite de la organele competente.

„Am solicitat factorilor responsabili ca, în perioada 1 septembrie a.c.-31 decembrie a.c., ca staţia radio a clubului nostru să utilizeze indicativul special YP2CFR, ne-a declarat Adrian Colicue, preşedintele Clubului Sportiv CFR Oraviţa. Am primit aprobarea, şi membrii secţiei noastre, coordonată de Valeriu Bilan (YO2LFO). Am fost încurajaţi de acţiunile anterioare, precum Teatrul Vechi din Oraviţa, activat cu indicativul YP4O, în care am stabilit legături cu radioamatori de pe toate continentele. Iar, de curând, am reactivat Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa”.

Din discuţiile purtate cu Adrian Colicue am mai reţinut că vor fi expediate cârţi de confirmare, care, pe lângă elementele tehnice, vor cuprinde şi o descriere succintă a căii ferate.

„Vom emite şi o diplomă aniversară, care se va elibera celor care vor îndeplini condiţiile regulamentare, ne-a mai spus Adrian Colicue. Iniţial, am adresat Primăriei Anina propunerea de colaborare, dar nu am primit încă răspunsul. Astfel că avem speranţe în implicarea Primăriei Oraviţa. Oricum, noi ne facem datoria”.