CARAȘ-SEVERIN – FC Progresul Ezeriș a încheiat sezonul regular cu un rezultat de egalitate, 0-0, în deplasare, cu CSO Retezatul Hațeg! Formația pregătită de Mircea Manu a terminat campionatul pe locul 10, cu 10 puncte și va încerca în play-out să se salveze de la retrogradare!

„A fost un joc greu, echilibrat, iar noi am venit cu moralul scăzut după meciul pierdut cu Brad, nemeritat în opinia mea. Antrenorul nostru Mircea Manu a pregătit foarte bine jocul, baieții s-au antrenat și au demonstrat că pe un teren bun se pot bate cu oricine de la egal la egal. A fost un joc pe contre în ultimele 20 de minute, unde Birăescu a parat o lovitură de la 11 metri mutată de arbitru în careu, după un fault în afara lui. De asemenea, nouă ne-a fost refuzat un penalty în minutul 86. Cu toate acestea, puteam învinge în minutul 90, când Geangălă a scăpat singur de la centru spre poarta gazdelor și a tras slab. Din păcate, portarul advers a apărat. Dar continuăm să nu cedăm și ne jucăm șansele pe teren până la final. În play-out vom începe un nou campionat!”, a declarat Cristian Șodâncă, directorul sportiv de la Progresul.

Ezeriș: Birăescu, Veca, Brathwaite, Mărgan, Dumitru, Cărăușu, Rotariu, Teka, Careba, Geangălă și Piquionne.

În prima etapă din play-out, echipa pregătită de Mircea Manu va juca pe 1 aprilie, în deplasare, cu CSM Jiul Petroșani.