Necazurile legate de (ne)potabilitatea apei şi de canalizarea din Moniom, singurul sat aparţinător Reşiţei, par să-şi aibă rezolvarea îngropată undeva între şinele de cale ferată pe care trebuie să le traversezi pentru a intra în cartier. Şi asta pentru că problema se află undeva pe domeniul public, însă totodată sub jurisdicţia celor de la Căile Ferate Române…
Totul a început cu un şanţ de canalizare de pe marginile drumului, care trece pe sub calea ferată, care s-a înfundat, făcând nerespirabil aerul atunci când urcă mercurul termometrelor. Mizeria care musteşte în şanţ a ajuns să se infiltreze în pânza freatică, afectând apa fântânilor, singura sursă de apă potabilă în zonă. De fapt, până şi pânza freatică este problematică, pentru că în timp s-a ridicat, reducând şansele celor din Moniom de a avea apă potabilă.
Problema a mai fost sesizată în Jurnal CS, însă rezolvarea este departe de a fi găsită. Oamenii s-au adresat la început municipalităţii, care le-a primis că le va aduce apă prin ISPA, şi chiar a luat măsuri în acest sens. Numai că până atunci Primăria Reşiţa nu poate face nimic, întrucât partea problematică a actualei canalizări rudimentare este sub şina CFR-ului, iar calea ferată are o anumită zonă de siguranţă feroviară, unde nu se poate interveni chiar oricum, pentru lucrări edilitare. Aşa au ajuns oamenii în judeţul vecin, pe la porţile regionalelor CFR din capitala Banatului.
Numai că nici acolo n-au găsit vreo soluţie, pentru că în niciun caz CFR-ul nu investeşte în lucrări edilitare, aşa cum sunt cele necesare pentru decolmatarea canalizării menajere a reşiţenilor din Moniom. Primarul Mihai Stepanescu le-a promis totuşi oamenilor că va încerca să găsească o soluţie şi pentru ei…
Antoniu Mocanu

