Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – E vorba despre proiectele de eficiență energetică a blocurilor cu 10 etaje din zona centrală a Reșiței, depuse la ADR Vest pentru finanțare!

Documentațiile imobilelor din Piața 1 Decembrie 1918 (numerele 4, 9, 24, 26, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 37, 38) și a celui de pe strada Fântânilor nr. 5, aprobate în prealabil de Consiliul Local în cadrul unei ședințe de îndată, au fost depuse în timp util înainte de termenul limită de la finele lunii septembrie. Valoarea lucrărilor de investiție însumată, inclusiv TVA, se ridică la 80.238.222,78 lei, iar termenul de execuție este de 12 luni. „Pe tot ce am depus, sunt convins că o să primim finanțare! Noi ne-am consultat cu ADR-ul, n-am vrut nici să exagerăm, ca în cazul PNRR-ului unde la o resursă financiară de, să zicem, 20 de miliarde de euro, s-au depus proiecte de 35! E bine să depui proiecte în plus, 10, 20 maxim 30%, pentru că matematic sunt proiecte care nu se fac și atunci poate intra ceva din rezervă.“, a explicat primarul Ioan Popa. Acesta nu crede, totuși, să mai rămână resursă financiară pe această axă, întrucât ar fi fost depuse proiecte ce depășesc suma alocată anvelopărilor din sectorul rezidențial.

Dacă aceste 13 blocuri din Centru se alătură marii majorități a celor cu 10 etaje din Govândari prinse deja în proiecte asemănătoare, cele cu patru etaje, mici și multe, vor trebui să mai aștepte eventuale alte oportunități. „Noi ne-am focusat pe blocurile mari și pentru că este foarte mult de lucru, dar și pentru că am încercat să le rezolvăm pe cele cu mulți locatari. Pentru că, de pildă, într-un bloc cu 10 etaje, o scară are 40 de apartamente!“, a precizat Popa.

Dacă pentru aceste blocuri, includerea în programele de eficiență energetică înseamnă rezolvarea unui mare număr de probleme pe banii Uniunii Europene, pentru celelalte, problemele restante vor trebui cumva rezolvate pe banii asociațiilor de proprietari. Potrivit edilului, ar fi vorba de câteva zeci de blocuri din Reșița ale căror acoperișuri au fost executate fără autorizații de construire. „Am început să dăm și amenzi, după ce le-am cerut în ultimii 2-3 ani să intre în legalitate. Cu alte cuvinte, să meargă să vorbească cu arhitecții, să facă proiecte și să le adapteze. Trebuie să înțeleagă reșițenii că apartamentele lor din blocurile cu 4 sau 10 etaje sunt proprietatea lor și au responsabilitatea totală despre cum le gestionează și le întrețin. La fel cum o fac proprietarii de case.“, a adăugat Popa.

Exemplificativ, el a menționat cazurile blocurilor de pe Bulevardul Republicii, unde tronsoane de zidărie riscă să se prăbușească. „Au venit două persoane juridice care au niște chioșcuri la parterul blocului 8 și se lamentau că am împrejmuit zona și nu mai permitem accesul oamenilor acolo. Dacă vor să se îndrepte împotriva cuiva, trebuie să se îndrepte împotriva asociațiilor de proprietari din blocurile respective.“ a mai spus primarul. Cât despre lucrări, a subliniat el, acestea vor începe, cu siguranță, undeva în primăvară.

JCS-Walter Fleck

Adaugă comentariu