Caraş-Severin, Romania

În prima parte a anului, Mihai Stepanescu, primarul Reşiţei, ne-a pus la dispoziţie un grafic de lucrări, cel mai recent, aprobat de conducerea societăţii de construcţii, potrivit căruia Hala Centrală a Complexului Agroalimentar Reşiţa Sud ar fi trebuit finalizată într-un interval de şase săptămâni. Începând din data de 29 martie 2011…

Potrivit documentului, hidroizolaţiile imobilului ar fi trebuit rezolvate în prima săptămână, cea de-a doua urmând să finalizeze tinichigeria terasei şi pereţii acesteia, instalaţiile cafe-barului şi pereţii fast-food-ului. În ce-a de-a treia ar fi trebuit să se pună punct la lucrările legate de instalaţiile din fast-food, precum şi la cele de la rampa din exterior, care încă nu este finalizată.

După ce fel de calendar au fost calculate cele şase săptămâni nimeni nu ştie. În ceea ce priveşte durata în care clădirea va fi dată în folosinţă, Adrian Damian, directorul SC Pieţe Reşiţa SRL, explică: „Estimăm că lucrările vor fi încheiate în aproximativ trei săptămâni, dacă nu cumva mai repede“.

La faţa locului, însă, amploarea lucrărilor şi elanul muncitorilor au început să fie la… reducere.

Antoniu Mocanu