Caraş-Severin, Romania

CARANSEBEȘ – Caransebeșenii au marcat Ziua Europei printr-o promenadă a bicicliștilor și alergătorilor. Cu vârste între 5 și 82 de ani, participanții au străbătut străzile municipiului, iar la final au primit o mică surpriză din partea administrației locale.

„Am încercat să concepem o fărâmă din civilizația Europei, și anume mersul pe bicicletă, chiar nu mă așteptam la o participare atât de numeroasă. Mi-aș dori un Caransebeș, o lume, în care la un moment dat, să ajungem să circulăm cu bicicletele în maximă siguranță pe stradă și mașinile să fie cele escortate de echipajele de poliție”, a spus, la finalul promenadei, primarul Felix Borcean, cel care a străbătut întreg traseul pe bicicletă, alături de city-managerul Andrei Ungur.