REȘIȚA – CSM Reșița are motive de satisfacție la nivelul Centrului de copii și juniori, după ce trei dintre tinerii…
CARAȘ-SEVERIN – Nera Bogodinț a început cu dreptul play-off-ul Ligii a IV-a, după ce s-a impus categoric, sâmbătă, 23 mai, scor 5-0, în fața celor de la Minerul Dognecea. Deși oaspeții au rezistat aproape o repriză întreagă, liderul și-a demonstrat superioritatea în partea secundă și a obținut o victorie clară!
REȘIȚA – Campionatele Naționale de Atletism – Etapa I Open la marș 10 kilometri au debutat sâmbătă, 23 mai, la Deva, competiția reunind cei mai valoroși sportivi ai probei de marș din România, la categoriile seniori și tineret U23. Clubul Sportiv Universitatea Reșița a avut o evoluție remarcabilă, sportivii secției de atletism reușind să obțină un total de șase medalii și un loc 4!
CARAȘ-SEVERIN – Scoaterea din domeniul forestier a suprafețelor necesare investițiilor a necesitat noi proiecte și modificări!
CARAȘ-SEVERIN – Federația Română de Fotbal, în parteneriat cu Aspire Academy, a organizat recent, pe Arena Națională, prima ediție europeană…
CARANSEBEȘ – Primăria condusă de Felix Borcean a organizat vineri o festivitate în care a premiat elevii prezenți la fazele naționale ale diverselor olimpiade, în anul școlar 2024-2025!
CARAȘ-SEVERIN – Pompierii militari cărășeni au obținut rezultate remarcabile la faza zonală a Competiției Naționale de Descarcerare și de Acordare…
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Șeful ADI Intercom Deșeuri a explicat raționamentul care stă la baza felului în care volumul de gunoi ridicat din teritoriu se convertește în greutate, la predarea la Lupac!
REȘIȚA – Trei sportivi legitimați la CSM Reșița participă în această perioadă la Campionatul European de lupte, ce are loc în Bulgaria. La lupte feminine, la categoria 42 de kg, participă Andrada Dință, la categeria 46 de kg se luptă Maria Lozici, iar la băieți, Gabriel Grigoriu va concura la categoria 57 de kg!
CARANSEBEȘ – Au pățit-o unii din angajații spitalului din Caransebeș, afiliați la sindicatul Sanitas, care a și sesizat situația noii conduceri manageriale. Totul s-a întâmplat în mandatul fostului manager Bhupinder Singh, în 2025, când 200 de mii de lei primiți de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru voucherele de vacanță ale angajaților au fost direcționați către alte plăți!
CARAȘ-SEVERIN – FC Nera Bogodinț a trecut cu scorul de 5-1 de Minerul Sasca Montană și se menține pe primul loc în Liga a IV-a și după etapa a XXIV-a! S-au remarcat cu goluri A. Ursu, A. Avramovici, A. Tîrnă și M.Toure cu o „dublă” pentru formația din Bogodinț, iar Sasca a marcat prin M. Crăciun!
REȘIȚA – Inter Milano, formația pregătită de antrenorul reșițean Cristi Chivu (45 de ani), a reușit să o învingă pe Parma, scor 2-0, în etapa 35 din Serie A și a cucerit campionatul Italiei! Golurile care au adus succesul și titlul cu numărul 21 au fost înscrise de Marcus Thuram (minutul 45+1) și Mkhitaryan (minutul 80)!
ARMENIȘ – Autotrenul, făcut aproape scrum, transporta butelii metalice care erau, din fericire, goale!
REȘIȚA – În ultimele zile tot auzim despre trădările de pe scena politică. Nu este nimic imposibil sau ceva care să uimească. Cât despre faptul că o să pice Guvernul, probabil că așa va fi. Asta e, guvernele mai și pică!
REȘIȚA – Mesajele Guardiei Ultra și ale lui Marcel Gușcă sunt, în esență, un semnal de alarmă dur la adresa jucătorilor după seria de rezultate negative! Suporterii transmit că profesionalismul și dedicarea față de echipă au scăzut, sugerând că unii fotbaliști nu mai tratează fotbalul ca prioritate și sunt distrași de activități din afara terenului!
CARAŞ-SEVERIN – Pensionarii din judeţ vor plăti mai mult în acest an pentru biletele de tratament în stațiunile balneoclimaterice, potrivit unui anunț recent al Casei Județene de Pensii Caraș-Severin!
REȘIȚA – Municipiul Reșița a găzduit sâmbătă, 2 mai 2026, evenimentul „Ziua Potecilor”, organizat de Asociația Tășuleasa Social și Fundația Comunitară Banatul Montan, cu participarea Asociației Bike Attack Reșița și a Asociației Reșița Alpină!
REȘIȚA – Eșecul cu Șelimbăr a scos în evidență problemele de eficiență și concentrare ale Reșiței, într-un meci decis de momente cheie: penalty-ul ratat și eliminarea din finalul primei reprize!
REȘIȚA – CSM Reșița a suferit o nouă înfrângere în play-out, cedând pe teren propriu, sâmbătă, 2 mai, scor 0-2, în fața celor de la CSC Șelimbăr, într-un meci în care momentele cheie au cântărit decisiv în economia rezultatului!
ILOVA – La Ilova, zeci de pompieri militari, împreună cu cetățeni din zonă, intervin în lupta cu flăcările. Pentru eficientizarea intervenției, a sosit și un elicopter aparținând Inspectoratului General de Aviație al MAI, dotat cu sistem Bambi Bucket!
