CARANSEBEȘ – Sportivii legitimați la CS Energetica – CSM Caransebeș au participat în perioada 14-16 februarie la Turneul Internațional de…
REȘIȚA – Primarul Reșiței, Ioan Popa, atrage atenția asupra dezbaterilor din coaliția de guvernare privind pachetul de reformă a administrației publice locale! Acesta susține că reducerea cu 25% a posturilor din primării nu ar aduce economii reale, ci doar o iluzie de reformă!
CARAȘ-SEVERIN – Președintele interimar al PSD și al Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democrații au reușit să impună în Coaliție menținerea impozitului pe cifra de afaceri pentru companiile multinaționale!
CARAŞ-SEVERIN – Numărul de sosiri și înnoptări în județ a scăzut cu 3% față de aceeași perioadă a anului trecut. În perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2024 au fost înregistrate 178.781 de sosiri în structurile de primire turistică cu funcțiuni de cazare (inclusiv apartamente și camere de închiriat) din județ, în scădere față de cele 184.366 de sosiri din primele trei trimestre ale anului 2023!
REȘIȚA – CSM Reșița va juca joi, 7 noiembrie, de la ora 14, în deplasare, cu CSC Șelimbăr, în etapa…
REȘIȚA – Pe ordinea de zi se va afla alegerea viceprimarilor, alături de alte proiecte retrase în prima ședință!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – După ce magistrații de la Judecătoria Caransebeș au decis în prima zi a săptămânii ca cei doi bărbați să rămână pentru încă 30 de zile în arest, aceeași măsură a fost luată joi și de cei de la Tribunalul Caraș-Severin!
GLIMBOCA – „Sportul te învață să ai caracter, te învață să joci după reguli, te învață să știi ce înseamnă să câștigi și să pierzi – te învață ce este viața.“, spunea celebra jucătoare de tenis Billie Jean King!
CARANSEBEȘ – Managerul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș a reușit marți o nouă intervenție de excepție, după ce la Urgențe a fost adus un copil de 11 ani, din municipiu, într-o stare foarte gravă, cu brațul aproape complet secționat!
CARANSEBEȘ – A fost 3-0 pentru gazde în meciul disputat vineri seară la Caransebeș între CSM-ul din localitate și CSM Timișoara, în seria Vest a Diviziei A2 de volei feminin!
CARAȘ-SEVERIN – Fost manager, Stancovici, în calitate de reprezentant al președintelui Consiliului Județean Silviu Hurduzeu, a fost votată în majoritate drept nou președinte al Consiliului de Administrație al Spitalului Județean Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Cele două autoturisme figurau ca furate din Italia și Germania și erau căutate de autoritățile străine. Cele din România presupun că posesorii le-ar fi cumpărat cu acte în regulă, dar n-au mai achitat banii!
CARANSEBEȘ – După ce primarul Felix Borcean a tras mai multe semnale de alarmă privind neînceperea lucrărilor la noul bazin din Caransebeș, Compania Națională de Investiții (CNO) a dispus, în sfârșit, demararea lucrărilor la obiectivul de investiții „Construire de bazin înot didactic și de agrement, str. Teiușului, nr. 24A, mun. Caransebeș, jud. Caraș-Severin”, începând cu data de 24 februarie 2025!
CARAȘ-SEVERIN – Numărul armelor letale ridicate anul trecut din Caraș-Severin a fost cu 68,75% mai mare decât în 2023, crescând de la 32 la 54!
REȘIȚA – O veste bună pentru iubitorii CSM Reșița! A fost lansat site-ul Asociației Toți Pentru Metalul Reșița prin care se dorește furnizarea de informații privind activitatea acesteia!
CARAȘ-SEVERIN – Este februarie şi, din nou, vorbim despre iubire. Azi este despre ceea ce simți tu, oricine ai fi, atunci când ești calm, frumos, echilibrat sufletește, când nu vrei să porți măști și când nu îți este teamă să fii tu însuți!
REȘIȚA – După o serie de rezultate pozitive în meciurile amicale, CSM Reșița s-a văzut învinsă în amicalul cu FC Obolon Kiev, scor final 0-3! După meci, antrenorul Flavius Stoican a ținut să tragă un semnal de alarmă jucătorilor și le-a transmis faptul că nu pot câștiga vreun meci atunci când intră relaxați pe teren și joacă doar din talent!
REȘIȚA – Sigur: dacă e construit de ANL, ești chiriaș, vrei să-l cumperi și ești dispus să-l plătești până-n 2035!
RUSCA MONTANĂ – Primarul comunei Rusca Montană, Sergiu Toma, a anunțat că lucrările la rețelele de apă și canalizare prin Programul „Anghel Saligny” sunt aproape finalizate!„Suntem la aproximativ 90% din lucrare. Mai avem la proiectul de canalizare cam 500 de metri de țeavă de băgat.“, a declarat edilul!
