REȘIȚA – În debutul ședinței ordinare a Consiliului Județean, din 27 februarie, au depus jurământul cei doi consilieri județeni supleanți…
MOLDOVA NOUĂ – Proiectul de modernizare derulat la Școala Gimnazială ”Sofia Arcan” din Moldova Nouă este pe cale să fie finalizat. Acesta aduce cu sine o premieră locală și regională: primul bazin de înot construit în incinta unei școli gimnaziale din oraș și, totodată, unul dintre puținele din România!
BERZOVIA – Antrenorul Iulian Mitru a vorbit despre noua provocare pe care și-a asumat-o alături de primarul Robert Nosal. Obiectivul principal al CSC Berzobis Berzovia este clar: promovarea în Liga a IV-a și consolidarea unui grup unit, format din jucători cu experiență, dar și mulți tineri dornici de performanță!
CARAȘ-SEVERIN – Odată cu aceasta, întregul portofoliu de 629 MW de energie regenerabilă al Evryo Group din România!
REȘIȚA – Ai carte, ai parte… la propriu! Rotary Reșița a premiat excelența în educație la a treia ediție a…
CARAȘ-SEVERIN – Urmare a manifestării fenomenelor meteorologice prognozate, pompierii militari cărășeni au intervenit, în această dimineață, pentru îndepărtarea a 6 acoperișuri de bloc doborâte de vânt, 4 în municipiul Reșița, pe străzile Bulevardul Republicii, Sportului, Petru Maior, Tușnad și 2 în municipiul Caransebeș, pe străzile Cazărmii și Liliacului!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – Anul școlar 2025-2026 începe cu vești bune pentru elevii celei mai mari școli gimnaziale din municipiul Reșița. Toate cele patru corpuri de clădire ale Școlii Gimnaziale Nr.7, au trecut printr-un amplu proces de renovare, spun cei de la ADR Vest!
CARAȘ-SEVERIN – Sau ce ne mai pregătește anul acesta Muzeul Banatului Montan din Reșița, până va să cadă frunza, neaua!
CARAȘ-SEVERIN – Acestea sunt doar câteva din efectele pe care le-au avut fenomenele meteorologice de miercuri seară!
CARAȘ-SEVERIN – Totul din cauza neglijenței și a superficialității unor medici și a unor secții, acuză Paul Purea, fostul președinte și actual membru al Consiliului de Administrație al Spitalului Județean de Urgență din Reșița!
CIUDANOVIȚA – Constantin Nebunu, primarul comunei, a vorbit despre proiectele de infrastructură aflate în desfășurare. Unul dintre acestea este modernizarea școlii prin fonduri europene!
CARAȘ-SEVERIN – Aceasta întrucât rezultatul licitației a fost atacat la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor!
REȘIȚA – Directorul CSM Reșița, Cristi Bobar, va propune Consiliului Local Reșița să fie de acord ca fiecare părinte care are un copil ce practică fotbalul și are până în 15 ani să plătească o taxă!
CARAȘ-SEVERIN – Cupa Veteranilor la schi, ajunsă la a 52-a ediție, va avea loc la finalul acestei săptămâni pe părtiile de pe Muntele Semenic!
CARAȘ-SEVERIN – Un nou exercițiu de testare a sirenelor de alarmare publică, „Miercurea alarmelor“, este programat miercuri, 26 februarie, între orele 10.00 și 11.00, pentru verificarea funcționării sirenelor de pe întreg teritoriul național. Simulările vizează verificarea atât a echipamentelor care pot fi acționate în mod centralizat, cât și a celor cu acționare locală!
REȘIȚA – Lucrările de reabilitare a fântânii cinetice din Centrul Civic al Reșiței continuă, echipele Primăriei fiind surprinse în teren în timp ce montau plăcile de ceramică. Deși proiectul a întâmpinat întârzieri din cauza sezonului rece și a unor dificultăți tehnice, intervențiile au fost reluate. Echipa Direcției pentru Întreținerea Patrimoniului este responsabilă de aceste lucrări, după ce firma inițial contractată a renunțat la proiect!
REȘIȚA – Ioan Popa, primarul municipiului, a anunțat o investiție semnificativă în dotarea atelierelor de practică din liceele tehnologice ale orașului!
NAIDĂȘ – Autoturismul, valorând aproximativ 47.000 de euro, era deja înmatriculat în România, deși era căutat de autoritățile de peste Ocean. Totul s-a întâmplat luni, 24 februarie, în jurul orei 17, la Punctul de Trecere a Frontierei Naidăș, unde un cetățean român, de 40 de ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în România, s-a prezentat pentru formalitățile de control!
CARAȘ-SEVERIN – Cele două echipe de Liga a IV-a au terminat la egalitate, 3-3, duminică, într-un test pe stadionul din Armeniș. Narcisa Zervești (locul 9 după retragerea celor de la Magica Balta) s-a întărit serios în această iarnă. Iar fostul director sportiv al celor de la Magica, Silviu Neghină, acum președinte la Zervești, a luat jucători importanți chiar de la… Magica!
