CARAȘ-SEVERIN – … dar a câștigat o conștiință politică!“, a concluzionat deputatul liberal Marcel Vela, care transmite felicitări celor doi…
REȘIȚA – Luptătorii legitimați la CSȘ Reșița și CSM Reșița au cucerit șase medalii la Campionatele Balcanice, competiție ce s-a desfășurat la Cluj-Napoca! Rezultatele excelente obținute de sportivii reșițeni la Campionatele Balcanice au fost apreciate și de antrenorul Florin Dință, care s-a declarat mulțumit de evoluția luptătorilor!
CARAȘ-SEVERIN – Mai precis, e vorba despre 13 baze de deszăpezire, 5 puncte de sprijin și un stoc de 2.407 tone de sare!
CARANSEBEȘ – Aparatul va fi dat în folosință în foarte scurt timp, pentru că s-au primit toate aprobările necesare de la Ministerul Sănătății și Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare!
REȘIȚA – Sunt două obiective complementare vizate de Consiliul Local, legate de serviciul de transport public local!
CARAȘ-SEVERIN – Cifrele fenomenului infracțional au urmat, de-a lungul anului trecut, același trend descendent cu care ne-am obișnuit în ultimii ani, de la infracționalitatea stradală, până la accidentele rutiere grave!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Sau cel puțin asta reiese din cifrele de după eveniment, angajatorii invitând unul din șase participanți la interviuri de angajare. Mai mult, unul din doi absolvenți participanți figurează pe listă!
CARAȘ-SEVERIN – Cu doar 32.442 de sosiri înregistrate, august 2025 s-a dovedit a fi cea mai slabă „lună de vârf“ turistică a ultimilor 8 ani! Mai puține sosiri de turiști decât în acest august au fost înregistrate doar în 2017, anume 29.081, în timp ce recordul de 37.473 datează din august 2024, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică!
CARAȘ-SEVERIN – Imobilul este în stare avansată de degradare, motiv pentru care se dorește vânzarea, prin scoatere la licitație. Iar prețul minim nu poate scădea indiferent de câte ori va fi scos la vânzare!
CARAȘ-SEVERIN – Deși l-au vrut, în subsidiar, și pe Crin Antonescu, în 18 mai vor avea de ales între George Simion și Nicușor Dan! Prezența la vot, în primul tur al alegerilor prezidențiale din 4 mai, a fost de 43,16%, mai ridicată decât în 24 noiembrie 2024, când a fost de doar 40,88%!
REȘIȚA – După o perioadă lungă de așteptare, plină de emoție și speranță, preșcolarii și cadrele didactice s-au întors astăzi „acasă“ – în sediul complet reabilitat al grădiniței. Prima zi în noul spațiu a fost marcată de zâmbete largi, entuziasm și revederi emoționante într-un loc care strălucește acum de culoare, lumină și viață!
GRĂDINARI – Comuna se pregătește pentru „Color the Village“ și demarează lucrări importante de asfaltare și amenajare a spațiilor pentru copii!
REȘIȚA – În perioada 10-11 mai, Reșița va fi gazda Campionatului Național Școlar de înot, competiție ce va alinia la start peste 200 de sportivi, de la 21 de cluburi și licee din țară. Clubul Sportiv Școlar Reșița va avea în concurs 20 de înotători care vor încerca să urce pe podium!
CARAȘ-SEVERIN – Până la ora 19, procentul de participare la vot a fost de 37,84%, sub cel național de 42,23%!
REȘIȚA – Reșița votează președintele: alegerile din 4 mai, între așteptări, promisiuni și scepticism!
CARAȘ-SEVERIN – Este îndemnul șefului județului, adresat tuturor cărășenilor cu drept de vot care-și doresc un președinte care să sprijine proiectele de dezvoltare ale Banatului Montan!
CARAȘ-SEVERIN – Cei mai activi alegători au fost cei din grupele de vârstă 45-64 de ani și peste 65 de ani, în principal bărbați, iar cel mai puțin interesați de subiect, cei între 18 și 24 de ani!
CARANSEBEȘ – Primarul Caransebeșului și, totodată, președintele PSD-ului local, a votat la o secție de la Liceul ”Decebal”, însoțit de liderul PSD Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, și de deputații social-democrați Silvia Mihalcea și Marius Isac!
REȘIȚA – Primarul Reșiței, Ioan Popa, se bucură de faptul că prezența la vot este una covârșitoare și că-și dorește un președinte care să continue parcursul parcursul pro-european și pro-NATO al României! De asemenea, acesta a precizat faptul că țara noastră trebuie să se înarmeze, pentru a ne putea apăra, având în vedere că războiul de la granițele țării a intrat deja în al patrulea an!
