CARAȘ-SEVERIN – În pofida ploilor din noaptea de marți spre miercuri, județul nu a dus lipsă de incendii de vegetație.…
CARAȘ-SEVERIN – Asta după ce două TIR-uri au derapat și au rămas imobilizate pe carosabil, în apropiere de Armeniș!
CARAȘ-SEVERIN – Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a organizat un Atelier regional pentru reziliență climatică justă, un eveniment dedicat consolidării capacității Regiunii Vest de a face față schimbărilor climatice printr-o tranziție verde echitabilă, care să nu lase nicio comunitate în urmă!
REȘIȚA – Anulată în urmă cu doi ani, licitația având ca obiect construirea stațiilor de reîncărcare pentru vehicule electrice a fost reluată!
CARAȘ-SEVERIN – Și asta doar în primele șase luni ale acestui an! Distribuitorul Delgaz Grid a „contorizat“ peste 660 de…
REȘIȚA – Județul nostru a obținut rezultate remarcabile la etapa interjudețeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență. Vorbim despre etapa interjudețeană, derulată zilele trecute, la ISU Dolj!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – E isprava unui cărășean pripășit tocmai prin județul Satu Mare! Bărbatul de 46 de ani, din judeţul Caraş-Severin, era cioban la o fermă și s-a certat cu femeia din cauza banilor și a stării de sărăcie în care trăiau!
CARAŞ-SEVERIN – Adică la proiectul de modernizare a celor 46,592 de kilometri DJ 571, pornind de la intersecția cu DN 57, din Moldova Nouă-Cărbunari-Sasca Montană-Ciuchici, până la intersecția cu DN 57. Acesta se anunță drept cea mai mare investiție într-un drum județean din Caraș-Severin, 247,85 milioane lei (din care 208,68 milioane de lei bani europeni nerambursabili), urmând să detroneze DJ 608, care a avut un buget de 187 milioane lei (din care 138 milioane lei au fost bani europeni nerambursabili)!
CARANSEBEȘ – În ajun de Crăciun, salvatorii de la Punctul de Operare Aeromedicală SMURD Caransebeș au marcat patru ani de activitate la nivel înalt, la propriu și la figurat. Momentul n-a trecut neobservat nici pentru Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne, care a făcut un scurt bilanț: 1775 de vieți salvate în cei patru ani de activitate ai Punctului de Operare Aeromedicală SMURD Caransebeș, condus de comandorul Nicolae Carra!
CARAŞ-SEVERIN – Aceasta, potrivit asigurărilor transmise, la început de toamnă, de Secția Drumuri Naționale Caransebeș!
REȘIȚA – Ioan Popa, primarul municipiului, a anunțat un proiect important pentru oraș: modernizarea zonei Calea Caransebeșului (partea Catanga) și a Parcului Tricolorului!
MOLDOVA NOUĂ – Proiectul de modernizare derulat la Școala Gimnazială ”Sofia Arcan” din Moldova Nouă este pe cale să fie finalizat. Acesta aduce cu sine o premieră locală și regională: primul bazin de înot construit în incinta unei școli gimnaziale din oraș și, totodată, unul dintre puținele din România!
CARAȘ-SEVERIN – Asta a precizat Silviu Hurduzeu, președintele CJ, întrebat în legătură cu problemele gestionării deșeurilor la nivel de județ!
CARAȘ-SEVERIN – 23 de conducători auto surprinși în această situație au devenit, de săptămâna trecută, pietoni!
BERZOVIA – Antrenorul Iulian Mitru a vorbit despre noua provocare pe care și-a asumat-o alături de primarul Robert Nosal. Obiectivul principal al CSC Berzobis Berzovia este clar: promovarea în Liga a IV-a și consolidarea unui grup unit, format din jucători cu experiență, dar și mulți tineri dornici de performanță!
REȘIȚA – Echipa de juniori sub 20 de ani a CS Muncitoresc Reșița a devenit sâmbătă, 6 septembrie, vicecampioană națională la șah rapid!
REȘIȚA – În după-amiaza zilei de luni, 8 septembrie, o echipă a Primăriei Reșița a demarat lucrările de placare cu granit la fântâna cinetică din Centrul Civic. Intervenția marchează una dintre ultimele etape ale procesului de modernizare a obiectivului-simbol al municipiului. Fântâna cinetică, unul dintre reperele emblematice ale Reșiței, a trecut printr-un amplu proces de reabilitare!
VEST – Aproape 10.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon au fost montate gratuit în locuințele românilor. Acestea se adaugă celor 10.000 de detectoare instalate în campania de anul trecut!
