REȘIȚA – Îmi este foarte greu să scriu aceste cuvinte la trecut, acum când ne despărțim de draga noastră Ioana…
REȘIȚA – Din întreaga gamă a posibilelor activități preconizate, deschiderea către public a fost dedicată artelor plastice și artelor vizuale!
CARANSEBEȘ – Atleții caransebeșeni au avut un weekend plin de competiții și rezultate remarcabile, atât pe plan internațional, cât și național! De la Campionatul Balcanic de seniori desfășurat la Belgrad, până la Campionatul Național de sală pentru juniori U18 și concursuri de alergare pe șosea, sportivii pregătiți de antrenorul emerit Cristian Dragomir au demonstrat determinare, progres și ambiție!
CARAȘ-SEVERIN – În primele 9 luni ale anului, cărășenii au încins liniile la 112 cu nu mai puțin de 9.300 de apeluri redirecționate poliției, cifra fiind în scădere cu 11 procente față de aceeași perioadă a anului trecut!
REȘIȚA – Luptătorii legitimați la CSȘ Reșița și CSM Reșița au cucerit șase medalii la Campionatele Balcanice, competiție ce s-a…
REȘIȚA – Reșița se pregătește pentru cea de-a XI-a ediție a evenimentului „AlerGând la Pădure”, organizat de Fundația Comunitară Banatul Montan. Inițiativa îmbină mișcarea în aer liber, bucuria naturii și sprijinul pentru cauze locale, transformând fiecare pas într-o faptă bună. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 18 octombrie 2025, iar startul pentru toate cursele și drumețiile se va da de la Sala Polivalentă din Reșița!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Primarul Felix Borcean le-a răspuns celor care acuză majorarea de taxe și impozite locale, impusă de la nivel central! În opinia edilului, cei care sunt nemulțumiți sunt chiar cei care nu-și plătesc aceste taxe și impozite locale!
CARAŞ-SEVERIN – Casa Județeană de Asigurări de Sănătate transmite asigurări cărășenilor în cauză că pot beneficia gratuit de un pachet minim de asistență medicală primară, axat pe prevenție și depistarea timpurie a bolilor!
REȘIȚA – Vorbim despre reabilitarea lui, care va începe după atribuirea contractului de execuție a lucrărilor de eficientizare energetică!
CARAȘ-SEVERIN – Președintele Consiliului Județean, Silviu Hurduzeu, avertizează că unitatea nu va mai primi banii pentru influențele salariale de la Casa de Sănătate. Va trebui să reducă cheltuielile sau să atragă mai mulți pacienți…
CARAȘ-SEVERIN – Din iulie până în octombrie au fost înmatriculate nu mai puțin de 534 de firme noi, mai mult cu 52 decât în primele șase luni ale anului!
CARANSEBEȘ – Într-o partidă care se anunța mai echilibrată decât altele, liderul Ligii a IV-a n-a avut emoții decât la începutul părții secunde. La final a fost 6-1 pentru CSM Caransebeș, însă scorul putea fi și mai mare, dacă ținem cont de penalty-ul ratat de gazde și de cele două bare ale acestora!
REȘIȚA – S-au împlinit duminică, 23 noiembrie, 20 de ani de la reînființarea Asociației Județene de Șah Caraș-Severin! Primul președinte al Asociației, ales în 2005, a fost regretatul Maestru Internațional Corneliu Bușu!
CARAŞ-SEVERIN – Poveștile despre dezvoltare nu trebuie să lase în urmă satele cărășene, pentru că depopularea și îmbătrânirea drastică nu se rezolvă doar în mediul urban, trebuind concentrată pe sate!
CARAȘ-SEVERIN – Biroul Electoral de Circumscripție Comunală nr. 48 Marga a constatat rămânerea definitivă a candidaturilor lui Ion-Florin Marcu (PNL) și Nicolae Beg (PSD) pentru funcția de primar al comunei Marga și a decis, în consecință, publicarea candidaturilor definitive!
REȘIȚA – Expoziția „Timpul din spatele scenei“, semnată Daniel Brici, curator Andreea Foanene, a fost vernisată recent la Centrul Cultural Școala Pittner și va putea fi vizitată până în 31 decembrie 2025!
CARANSEBEȘ – Incendiul, produs în apropiere de sensul giratoriu către Jupa, a fost raportat la 112. În pofida intervenției salvatorilor, vehiculul a ars în întregime!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut două puncte importante în disputa din deplasare cu CS Dinamo București, terminată 1-1, iar antrenorul Flavius Stoican și-a exprimat nemulțumirea față de ratarea ocaziilor și abordarea superficială a echipei în fața porții!
REȘIȚA – CSM Reșița a obținut doar un punct din meciul de sâmbătă, 22 noiembrie, cu CS Dinamo București! Partida din etapa a XV-a s-a încheiat cu scorul de 1-1!
