Rezultatele finale obţinute de elevii participanţi la disciplina sociologie din cadrul etapei finale a Olimpiadei de Ştiinţe Socio-Umane i-a adus tinerei Ioana Bucă, elevă în clasa a XI-a la Liceul Teoretic „Traian Doda“ din Caransebeş o menţiune. De asemenea, la disciplina Filosofie, judeţul nostru o are reprezentantă pe Georgiana Corina Grădinaru, elevă în clasa a XII-a, la Liceul Teoretic „Traian Vuia“ din municipiul nostru. Tânăra reşiţeancă a obţinut o menţiune. Şi nu doar liceenii au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele din acest an. Acelaşi premiu a fost obţinut şi la Educaţie Civică de Teodora Aura Potocean şi Roxana Lidia Badea, colege în clasa a IV-a, la Şcoala cu clasele I-VIII Nr.2 Reşiţa.
La disciplina Economie, Dorina Elena Cozma, clasa a XII-a a Liceului Teoretic „Mircea Eliade“ Reşiţa, a obţinut menţiune. În perioada 17-21 aprilie s-a desfăşurat etapa naţională a Olimpiadei de Educaţie Tehnologică. În cadrul acesteia Tudor-Călin Broască, elev în clasa a VI-a a Liceului Teoretic „Traian Lalescu“ şi Elisabeta Tubec, elevă în clasa a VIII-a a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ Caransebeş au obţinut fiecare câte o menţiune.
Rezultatele etapei naţionale a Olimpiadei de Limba Franceză o arată calificată pe Amalia Roxana Meşter, elevă în clasa a X-a a Liceului Teoretic „Traian Lalescu“ Reşiţa care a obţinut o menţiune. Etapa naţională a Olimpiadei de Limba germană modernă susţinută şi de elevi cărăşeni i-a adus premiul I – proiect elevei Mădălina Ioana Meda din clasa a XII-a a Liceului Teoretic „Traian Vuia“ Reşiţa, iar premiul al II-lea – proiect a fost obţinut de Sandra-Julia Enciu, elevă în clasa a XI-a a Liceului Teoretic „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa.
Următoarele două menţiuni aduse în judeţul nostru au fost obţinute la etapa naţională a Olimpiadei de istorie, de Emanuela Gavrilovici-Didraga, elevă a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ Caransebeş şi la Olimpiada de Limba engleză, de Andra Diana Pascu, clasa a X-a a Liceului Teoretic „Traian Lalescu“ Reşiţa.
La aceeaşi competiţie, Dorina Elena Cozma, elevă în clasa a XII-a a Liceului Teoretic „Mircea Eliade“ a obţinut premiul I. La Olimpiada de Comunicare şi Literatură română judeţul Caraş-Severin a obţinut opt premii. Câştigători sunt Mălina Buzescu, clasa 5 M a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ (premiul II), de Laura Culică, Clasa a V-a a Şcolii cu clasele I-VIII Nr.12 Reşiţa (menţiune), Laura Balint, clasa 6M a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ (premiul II), Bianca Graszl, clasa a VI-a a Şcolii cu clasele I-VIII Nr.1 Oţelu Roşu (menţiune), Andreea Raluca Semenescu, clasa 7M a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ (premiul III), Nicole Diana Dolot, clasa a VII-a a Liceului Teoretic „Traian Lalescu“ Reşiţa (menţiune), Petru Augustin Dinulic, clasa a VIII-a a Liceului Pedagogic „C.D. Loga“ (menţiune) şi Dana Iasmina Epure, clasa a X-a a Liceului Teoretic „Traian Vuia“ (menţiune).
Lavinia Predescu

