Caraş-Severin, Romania

Dacă în anii trecuţi judeţul nostru avea 2-3 reprezentanţi în TOP 300 realizat de revista Capital, acum nu ne mai putem lăuda nici măcar cu aceştia. Clasamentul aminteşte doar de IosifArmaş, a cărui avere se ridică la 30 de milioane de euro.

Potrivit celor menţionate în TOP, Armaş a avut un an dificil, societăţile controlate de acesta – Argirom şi Hercules – acumulând datorii de 17 milioane de euro. La mijlocul acestui an, ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat că firmele lui Armaş se află în executare silită iar hotelurile urmează să fie repuse în circuitul turistic prin scoaterea la licitaţie. Omul de afaceri deţine mai multe terenuri intravilane în România (24.000 mp), în Grecia (300 mp) şi Statele Unite (5.000 mp).

Teodor Tuducan, milionar în euro, nu este cărăşean, însă afacerile din Caraş-Severin îi aduc profit de milioane de euro. Mai exact, timişoreanul este proprietarul companiei de îmbuteliere a apei minerale Perenna (de pe raza comunei Dognecea), singura din România premiată cu stele Michelin. În 2009, s-au vândut peste 2,9 milioane de sticle, iar anul acesta omul de afaceri estimează că o să vândă peste şase milioane de sticle, cifra de afaceri urmând să depăşească 2,9 milioane de euro.

Până în prezent, Tuducan susţine că a investit în Perenna peste 6,8 milioane de euro. Cam aceştia sunt bogaţii care au legătură cu judeţul nostru amintiţi de revista Capital. Pe harta regiunilor cu cei mai bogaţi români, Banatul figurează cu 1,16 miliarde de euro, dintre care 1,13 mld aparţin celor 11 milionari din judeţul Timiş.

Nina Curiţa