Caraş-Severin, Romania

CARAŞ-SEVERIN – Este certitudinea preşedintelui sindicatului CASIND din CAS Caraş-Severin, Nicolae Drăgan.În sistemul sanitar românesc se aşteaptă o lege care să pună ordine şi să rezolve lacunele vechii legi, amendate de sute de ori. Prin urmare, „tema de casă“ a conducătorilor sistemului este ca, până la finalul acestui an, să pună la punct proiectul acestui act normativ. Dar, dacă vechiul proiect arăta printre rânduri desfiinţarea caselor de asigurări de sănătate publice, cel nou aminteşte „societăţile mutuale“.

„Cei care structurează această nouă lege sunt implicaţi direct în afaceri pe spinarea sistemului. Cetăţenii trebuie să ştie că şi aceste societăţi mutuale, noi structuri ce vor lua fiinţă în decursul a doi ani, nu vor fi pragmatice şi viabile, lucru care se întâmplă în Belgia, de unde a fost luat modelul. Şi acolo fondurile sunt o mare problemă, ceea ce va duce la creşterea cotizaţiei asiguratului. Singurul lucru despre care nu ştim încă nimic este înfiinţarea caselor private. Dar, casele publice nu pot dispărea, ci doar, prin regionalizare, vor exista structuri publice teritoriale“, a precizat Nicolae Drăgan.

Totuşi, un proiect de lege atât de important ar fi trebuit să treacă printr-o dezbatere publică, lucru care nu s-a făcut încă. Mai mult, nu s-a stabilit ce reprezintă pachetul minimal de servicii de sănătate oferit prin sistem. „Suntem de acord cu regionalizarea şi reorganizarea în sistemul sanitar, dar cetăţenii trebuie să ştie clar ce implică aceste lucruri. Într-un sistem de asigurări funcţional, toată lumea trebuie să plătească. Singurul lucru bun legat de societăţile mutuale ar fi legat de autonomia financiară, iar toţi banii intraţi în sănătate ar trebui să rămână acolo“, a mai amintit preşedintele CASIND. În Caraş-Severin sunt în evidenţele CAS, ca asiguraţi, peste 200.000 de persoane.

Flavius Rotariu