REȘIȚA – Campionatul Național de marș pe timpul iernii a avut loc duminică, 5 martie, la Timișoara, competiție ce s-a desfășurat pentru toate categoriile, seniori, tineret, juniori mici și mari, inclusiv copii! Reprezentanții Reșiței au reușit să câștige șapte medalii, în proba de 20 de km marș!

Clubul Sportiv Universitatea Reșița și Clubul Sportiv Municipal Reșița au fost reprezentate de 12 sportivi și au reușit să obțină un număr de șapte medalii. Toate medaliile au fost obținute în probele de 20 de km marș la categoriile seniori și tineret. Locul I a fost obținut de Narcis Mihăilă în proba de 20 de km, la categoria seniori. A obținut un Personal Best, cu timpul de 2 ore, 26 de minute și 22 de secunde. Cealaltă medalie de aur a fost obținută de echipa de seniori formată din Narcis Mihăilă, Marius Cocioran și Balog Atila. Medaliile de argint au fost obținute de Pleșu Ionuț la categoria seniori, cu un Personal Best de o oră, 27 de minute și șase secunde. Cealaltă medalie de argint a fost obținută de echipa CSU Reșița, a doua echipă, formată din Ionuț Pleșu, Remus Rădoi și Poliță Ilie Samuel. La fete, echipa de senioare s-a clasat pe locul II și a fost formată din Mihaela Pușcașu, Sorana Țuțu, Vasilica Clicinschi și Loredana Cocoș. La categoria tineret, o sportivă care este în dublă legitimare CSȘ Bârlad-CSU Reșița, este vorba despre Sorana Țuțu, a obținut medalia de argint, iar sportiva Vasilica Clicinschi a luat bronzul. Toți acești sportivi sunt antrenați de către Gheorghe Ardeleanu, Marius Cocioran și de mine. În același timp, au avut loc, la Bucureșt, Campionatele Naționale de juniori I, unde Clubul Sportiv Universitatea Reșița a reușit să obțină o medalie de argint prin Răzvan Stanciu, sportiv antrenat de către Irinel Dumitru. Acesta a luat argintul în proba de 200 de metri cu timpul de 22 de secunde și 92 de sutimi. Trebuie să ținem cont că el este sportiv cu trei ani mai mic decât ceilalți. Deci, el fiind încă junior II, avem speranța că, la Campionatele Naționale de juniori II, Răzvan va obține medalia de aur. Aș vrea să-l amintesc și pe Cristian Ionescu, care a ocupat un loc IV la lungime, cu 6 metri și 20 de cm. De asemenea, a participat la categoria de juniori I, el fiind la ora actuală junior II. Pe data de 8 martie, sportivii de la CSU și CSM Reșița vor efectua un stagiu de pregătire 15 zile la Buziaș, în vederea pregătirii pentru Campionatele Naționale de 35 de km marș, care vor avea loc în data de 25 martie, în orașul Dudince, din Slovacia!’’, a declarat antrenorul Octavian Măzăran.